Kalite fonksiyon yayılımının incelenmesi ve bir uygulama
Researching of quality function deployment and a practice
- Tez No: 198655
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZETKalite Fonksiyon Yayılımı (KFY), firmaların müşterilerini tanımalarına yardımeden, onların ihtiyaç ve beklentilerine en kısa sürede cevap verebilen biryöntemdir.Yöntemin temeli, müşterilerin sesini dinlemektir.Bu özellik onu, standartkalite yöntemlerinden ayırır. Çalışmada KFY yönteminin ürün geliştirme sürecineuygulanması, klasik kalite yöntemleri ile kıyaslanması, tanımları, tarihçesi ve konularıanlatılmıştır. Daha sonra bir uygulama ile çalışma sona erdirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Kalite Fonksiyon Yayılımı, Kalite Evi, Müşterinin Sesii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTQuality Function Deployment (QFD) is a method that helps companies to knowtheir clients better and also meet the client?s expectations quickly.Essential of thismethod is listening to the client?s voice. This characteristic makes it different from theother quality methods. In this study how to apply QFD to product development process,compare it to classical quality methods , it?s own explanations , history and subjects wasdescribed .A case study is given to illustrate the QFD method application.Keywords : Quality Function Deployment, The House of Quality, Voice of theCustomerii