Yeni tip güneş kolektörlerinin absorpsiyonlu soğutma sisteminde kullanılabilirliğinin araştırılması
An investigation into usability of new type of solar collector in absorption cooling systems
  1. Tez No: 198654
  2. Yazar: KEVSER BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULVAHAP YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Enerji, bilindiği gibi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin temel ihtiyaçlarındanbiridir. Günümüz enerji ihtiyacının büyük bir bölümü birincil enerji kaynakları olan petrol,tabii gaz, kömür ve odundan elde edilmektedir. Bu enerji kaynakları tükenebilir olupkullanılmaları sırasında çevre problemlerine de sebep olurlar. Gelecekte güneş, rüzgar gibiyenilenebilir enerji çeşitlerinin önem ve kullanımlarının artacağı beklenmektedir.Ülkemiz güneş enerjisi bakımından çok önemli bir potansiyele sahiptir. Güneş enerjisi,yaygın kullanımında yüksek ve özel teknoloji gerektirmemektedir. Kullanılması sırasındahiçbir önemli çevre kirliliği de yaratmamaktadır.Bu çalışmada vakum tüplü güneş kolektörlerinde verim ifadesi incelenmiş ve diğergüneş kolektör tipleriyle karşılaştırılması yapılmıştır. LiBr / Su çifti ile çalışan tek kademeliabsorpsiyonlu soğutma sisteminde en yüksek sistem verimi vakum tüplü güneş kolektörleriile, en düşük sistem verim değeri ise çift camlı güneş kolektörlerinin kullanımında olduğutespit edilmiştir. Simülasyon programı için Compaq Visual Fortran 6 programındanyararlanılmıştır. Bu program ile Mayıs ayından Eylül ayına kadar ve günün belirli çalışmasaatlerinde tek cam seçici yüzeyli kolektörler, vakum tüplü güneş kolektörleri, çift camlıkolektörler değerlendirmeye alınmıştır. Faydalı enerjiden verime, depo sıcaklığından yardımcıısı kaynağı gücüne kadar değişik parametreler belirtilen aylar ve günler içindeğerlendirilmiştir.Yapılan çalışma sonucunda en yüksek verim değerinin vakum tüplü kolektörler ileelde edildiği, özellikle Ağustos ayının 10, 11, 12 gibi öğle saatlerinde verim değerinin %65'lere ulaştığı hesaplanmıştır.ANAHTAR KEL MELER : Güneş Enerjisi, Vakum Tüplü Kolektörler, AbsorpsiyonluSoğutma Sistemi, Simülasyon, Verim
Özet (Çeviri)
As known, energy is the one of the fundamental requirement for the developed anddeveloping countries. Today, the demand of energy is obtained from natural gas, petroleum,coal and wood, which are the primary energy sources. These energy sources are notrenewable and usage of these energy kinds may be cause environmental problems. In future, itis expected that, importance and usage of renewable energy sources such as solar energy andwind energy will increase.Turkey is a fortune country because of its potential of solar energy. Solar energy hasnot required for advanced and specific technology. Usage of this energy kind has also notcaused any environmental problems.In this study, efficiency equations of the evacuated-tube collectors are investigatedand their results are compared with other collector types. It is determined that the highestsystem efficiency obtained with usage of evacuated-tube collectors and the lowest systemefficiency obtained with double-glazed collectors in the single stage absorption coolingsystem, using water-lithium bromide solution. Compaq Visual FORTRAN 6 is used for thesimulation. In the simulation from May to September, single glazed-selective surfacecollectors, evacuated-tube collectors and double-glazed collectors are evaluated in thesystem. Various parameters such as useful energy rate, efficiency, storage tank temperatureand auxiliary energy source rate are investigated in the mentioned months.As a result, the highest efficiency is obtained with evacuated-tube collectors andespecially in August, its value reaches 65% in midday.KEYWORDS: Solar Energy, Evacuated-tube Collector, Absorption Cooling System,Simulation and Efficiency.