Anahtarlı relüktans makinesinin simülasyonu ve dinamik davranışı
Simulation and dynamic characteristics of switched reluctance machine
  1. Tez No: 198662
  2. Yazar: MURAT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA ERFAN KUYUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Especially in the industrial applications which need high speed operation,Switched reluctance machine(SRM) has become one of the competitor of theclassical electrical machines. However its complex and non-linear magnetic structurecause diffuculties in the analysis of the machine.First of all, the general knowledge of the Switched Reluctance Machine and itsdesign has been given in this thesis work. Magnetic analysis of the machine has beenachieved by using the finite element method. The results of this analysis has beenused to obtain the magnetic characteristics and to constitute the dynamic model ofthe machine. Classical driver circuit of the switched reluctance machine has beenincluded in the simulation. As a result of the simulation, current, voltage and torquewave shapes has been investigated for different speed values of the machine. For thesame machine, the experimental results for different load values and the simulationresults have been compared in the end of this thesis work.
Özet (Çeviri)
Anahtarlı relüktans makinaları, son yıllarda yapılan araştırmalar ile özellikleyüksek hız gerektiren endüstriyel uygulamalarda klasik elektrik makinaları ilerekabet edebilecek düzeye gelmiştir. Ancak makinanın doğrusal olmayan birmanyetik yapı sergilemesi analiz açısından birçok zorluğu beraberinde getirmektedir.Bu çalışmada, öncelikle anahtarlı relüktans makinaları (ARM) ve bu makinalarıntasarımı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Anahtarlı relüktans motorunun sonluelemanlar yöntemi ile manyetik analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda elde edilenmanyetik analiz sonuçları anahtarlı relüktans motorunun karakteristik eğrilerini eldeetmede ve dinamik modeli oluşturmak için kullanılmıştır. Simülasyon, anahtarlırelüktans motorunun klasik sürücü devresini de içermektedir. Anahtarlı relüktansmotorunun simülasyonu sonucunda motorun akım, gerilim, moment dalga şekillerifarklı hızlar için incelenmiştir. Son olarak, aynı makinanın farklı yüklerdeki deneyselsonuçları ile simülasyon sonuçlarının karşılaştırılması yapılmıştır.