1, 2, 4-triazol-5-on türevlerinin nitrolanması üzerine kuantum kimyasal çalışmalar
Quantum chemical studies on nitration of some 1, 2, 4-triazole-5-on derivatives
  1. Tez No: 198775
  2. Yazar: ASLI KÜÇÜKYILMAZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada 1,2,4-triazol-5-on türevlerinin ve model moleküllerinin nitrolanmasıteorik olarak incelenmiştir. Semiempirik yöntemler ile hesaplanan aktiflenme enerjileri,oluşum ısısı, entalpi, entropi ve serbest enerji değerleri bulunarak nitrolanma hızsabitleri, k, hesaplanmış ve asıl moleküller ile model moleküller için elde edilen veriler,karşılaştırılarak nitrolanmanın protonlanmış dikatyon üzerinden yürüdüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the nitration kinetics of some 1,2,4-triazol-5-one derivaties and theirmodel molecules were studied theroretically. Semiemprically computed activationenergies, heat of formation, enthalpy, entropy and free energy values were used tocalculate the kinetic nitration reaction rates. The evaluation of the obtained results hadindicated a free base nitration mechanism as reported in the literature.