Three plane approach for 3D proportional navigation
Üç boyutlu orantısal seyir için üç düzlem yaklaşımı
- Tez No: 198799
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURGAY ALTILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÜÇ BOYUTLU ORANTISAL SEYİR İÇİNÜÇ DÜZLEM YAKLAŞIMIAnahtar Kelimeler : Güdümlü Mermiler, Mermi Güdümü, Üç BoyutluGerçek Orantısal Seyir.Bu tezde, yeni bir üç boyutlu güdüm yaklaşımı geliştirilmiş, bu yaklaşımgeliştirilen bir benzeşim ortamında görsel olarak sınanmıştır. Söz konusu yöntem,Gerçek Orantısal Seyir (GOS) temeli üzerine kurulmakla beraber; GOS' e aitivmelerin hesaplanması ve üç boyutlu ivme değerlerinin kartezyen koordinatlardauygulanmasındaki farklılıklarla bu kuraldan ayrılmaktadır. Tasarlanan algoritma; x,y, z eksenleri ile tanımlı üç boyutlu uzayı, sırasıyla xy, yz ve xz ile adlandırılanbirbirine dik üç düzleme ayırarak; kaçış-kovalama problemini analitik olarak budüzlemlerde çözdükten ve gerekli ivme komutlarını ürettikten sonra, bu sonuçları üçboyutlu uzayda kullanmak üzere tekrar birleştirerek çalışmaktadır. Yörünge vebaşarım çözümlemeleri VEGAS (Visual End-Game Simulation) adı verilen GörselSon-Safha Simülasyonunda incelenmiştir. Başarım ölçütleri olan kaçırma mesafesi vekesişme zamanı bakımından; önerilen yaklaşımın başarımının, 10-g manevrakapasitesine sahip hava hedefleri için yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu tezdeönerilen uyarlanabilir yaklaşım, aynı zamanda diğer Orantısal Seyir tipleri için deuygulanabilir.
Özet (Çeviri)
THREE PLANE APPROACH FOR3D TRUE PROPORTIONAL NAVIGATIONKeywords : Missile Guidance, Homing Missiles, 3D True ProportionalNavigationIn this thesis; a new three-dimensional (3D) guidance approach isdeveloped. The performance of this approach has been tested visually viadeveloped simulation environment. Although this approach is based on TrueProportional Navigation (TPN), it diverges when computing accelerations specialto TPN, and putting 3D acceleration commands into practice in Cartesiancoordinates. Proposed algorithm works by separating 3D space with axes x, y andz to three perpendicular plane xy, xz and yz respectively; after solving the pursuit-evasion problem analytically in these planes and computing requiredaccelerations, rejoining the solutions to three-dimensional environment withrespect to the geometric relationships. Trajectory and performance analysis areperformed in our simulation software, VEGAS (Visual End-Game Simulation). Itis verified that the performance of proposed approach is robust and effective interms of the miss distance and interception time for the 10-g capacity aerialtargets employing evasive maneuvers. The adaptive approach proposed in thisthesis can be applied also to the other Proportional Navigation types.