Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı ikmal teşkillerinin yaptıkları alımlarda tedarikçilerin analitik hiyerarşi yöntemiyle seçimi
Supplier selection with analytic hierarchy process in supplying organizations of Naval Forces
  1. Tez No: 198798
  2. Yazar: HAKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ADALET ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Anahtar Kelimeler : Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS), Karar Verme,Hiyerarşi Tasarımı, Çok Kriterli, Tutarsızlık, Duyarlılık Analizi, Tedarikçi Seçimi.Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP), kullanımı bir çok iş ve yönetim alanınayayılan çok kriterli karar verme yaklaşımıdır. Yöneticiler ve akademisyenlertarafından kullanılan (AHP) çok kriterli karar verme metodlarından önemli biriolarak öne çıkmaktadır.Kolay ve anlaşılır olan AHP , kar amacı gütmeyen organizasyonlardasatınalma faaliyetlerini yürüten yöneticilere yardımcı olacak yeni bir karar destekmodeli oluşturmak için kullanılmıştır. Model oluşturulurken kar amacı güden ve karamacı gütmeyen organizasyonların farklı beklentileri olduğu göz önündebulundurularak kriterler ve amaçlar ona göre tanımlanmıştır. Model, alternatiflerarasından en iyi tedarikçiyi seçmek için hem nitel hem de nicel kriterlerdenoluşmaktadır.Hiyerarşi, çözüm ve duyarlılık analizi raporlanarak, AHP'nin tedarikçiseçimi için uygun bir karar destek sistemi olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Keywords : Analytic Hierarchy Process (AHP), Decision Making, HierarchyStructuring, Multiple Criteria, Inconsistency Analysis, Supplier Selection.The Analytic Hierarchy Process (AHP) is a very popular multi criteriadecision making approach. Nowadays, AHP becomes one of the essential multi-decision-making methods used by managers and academicians.The study suggests a decision support model for non-profit organizations tohelp managers who handle purchasing activity. The structure and objectives of non-profit organizations impose some different criteria in comparison to the for-profitorganizations. Appropriate criteria are determined to evaluate the alternatives. Themodel contains both tangible and intangible criteria to choose the best supplierbetween the alternative suppliers.The hierarchy of the model, its solution and sensitivity analysis are reported.This study shows that AHP is a useful tool for the supplier selection process.