İyon değişimi yöntemi ile sulu çözeltiden boyarmadde giderimi
Removal of dyestuff from aqueous solution by ion exchange
- Tez No: 198825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, iyon değişimi yöntemi ile sulu çözeltiden Remazol Black B azo-reaktif boyarmaddesinin giderimi araştırılmıştır. Bu amaçla iyon değiştirici reçineolarak anyonik formdaki Dowex 2x8 kullanılmıştır. Deneysel çalışmalarda, başlangıçderişimi, sıcaklık, pH ve reçine dozu parametrelerinin Remazol Black Bboyarmaddesinin giderimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kinetik çalışmasonuçlarından yararlanılarak iyon değişimi işlergesinin sözde ikinci mertebe kinetikmodele uyduğu belirlenmiştir. zoterm çalışmalarında ise Langmuir ve Freundlichizoterm modelleri denenmiş ve Langmuir izoterminin Dowex 2x8 reçinesi ile RemazolBlack B azo-reaktif boyarmaddesinin giderimi için uygun olduğu belirlenmiştir.ANAHTAR KEL MELERyon değişimi, Dowex 2x8, Boyarmadde, Remazol Black B
Özet (Çeviri)
vSUMMARYIn this study, removal of azo-reactive dyestuff Remazol Black B from aqueoussolution by ion exchange was investigated. For this purpose, Dowex 2x8 was used asanion exchange resin. During the experimental part of this study, the effect of initialconcentration, temperature, pH and resin dosage parameters on removal of RemazolBlack B were observed. As a result of the kinetic studies, ion exchange data conformsto the second degree kinetic model. In isotherm studies, Langmuir and Freundlichisotherm models were applied and it was determined that the experimental dataconformed to the Langmuir isotherm for removal of Remazol Black B azo-reactivedyestuff by Dowex 2x8.KEY WORDSIon Exchange, Dowex 2x8, Dyestuff, Remazol Black B