Aspir (Charthamus tinctorius L.) tohumu pres küspesinin alternatif enerji kaynağı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of safflower (Charthamus tinctorius L.) seed cake as an alternative energy source
  1. Tez No: 198828
  2. Yazar: DİLEK ANGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ŞENSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Enerji, günümüzde insan hayatının vazgeçilmez bir parçası ve sürdürülebilirkalkınma çabalarının en önemli araçlarından biridir. Ülkemizin kalkınması,sanayileşmesi ve gelişmesi enerji üretimiyle doğru orantılıdır. Bu nedenle enerjisektöründe temel amaç, gelişen ekonominin ve artan nüfusun enerji gereksinimlerinisağlıklı, güvenilir, sürekli ve en ekonomik maliyetle karşılayabilmektir. Ulusalçıkarlarımız ise, petrol ve doğalgaz gibi ithal yakıtlara olan bağımlılığımızın azaltılmasıiçin ulusal ve yenilenebilir enerji kaynakları arayışlarını hızlandırmamızı gereklikılmaktadır.Çevre dostu yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan biyokütleözellikle ülkemiz için uygulama alanı en geniş olan enerji kaynağıdır.Bu çalışmada, ülkemizdeki enerji açığı göz önüne alınarak, biyokütle kaynaklarıarasında yer alan, iklimsel ve jeolojik koşullar açısından seçici olmayan ve yağıalındıktan sonra sadece hayvan yemi olarak kullanılan aspir (Charthamus tinctorius L.)tohumu pres küspesi alternatif enerji kaynağı olarak seçilmiştir. Bu amaçla yapılançalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. lk olarak, termokimyasal dönüşüm süreçleriarasında önemli bir yeri olan, piroliz yöntemi ile deneyler yapılarak piroliz sıcaklığı,ısıtma hızı ve sürükleyici gaz (N2) akış hızı gibi parametrelerin piroliz ürün verimleriüzerindeki etkileri araştırılmış, aspir tohumu pres küspesi için en uygun piroliz koşullarısaptanmıştır.Çalışmanın ikinci aşamasında ise piroliz deneyleri sonucunda elde edilen sıvıürünler spektroskopik ve kromatografik yöntemler ile incelenerek, fiziksel ve kimyasalözellikleri belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar, petrol ve petrol türevi yakıtlarınözellikleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, bu koşullardaki katı ürünlerin de fiziksel vekimyasal özellikleri belirlenerek yapısı aydınlatılmaya çalışılmıştır.ANAHTAR KEL MELERYenilenebilir Enerji Kaynakları, Biyokütle, Yağlı Tohum, Aspir, Piroliz, Biyoyakıt.
Özet (Çeviri)
Energy is the main concern in sustaining the development efforts in all aspectsof human life. Development and industrialization of our country depend on energyproduction. Thus, the main goal of the energy sector is to respond the energyrequirements of the improved economy and increased population in a trustable,progressive and economical way continuously. For this reason, it is necessary toaccelerate the investigations on the evaluation of local and renewable energy sourcesinstead of the other sources based on the crude oil and natural gas. This is much morefavorable for our national interest.Biomass is the most available one among the environment friendly andrenewable energy sources especially for our country.In this study, the safflower (Charthamus tinctorius L.) seed press cake choosenas an alternative energy source by considering the energy requirements of our countrybecause it is a significant biomass source which ia adaptable to geographic and climaticconditions yet it can only be used as animal feed after the extraction of safflower seedoil. The study was caried out in two stages. First, the pyrolysis experiments were madeand the effects of the parameters such as pyrolysis temperature, heating rate andsweeping gas flow rate on the pyrolysis conditions were determined for the safflowerseed cake.In the second stage of the study, the tars obtained from the pyrolysis experimentswere examined by spectroscopic and chromatographic methods in order to determinetheir physical and chemical properties. These results were compared with the propertiesof the fuels based on petroleum andits derivatives. The physical and chemical propertiesand the structures of the solid products obtained from these experiments were alsodetermined.KEY WORDSRenewable Energy Sources, Biomass, Oil Seed, Safflower, Pyrolysis, Bio-oil.