Bazı aromatik hidrazinlerin yumuşak çeliğin hidroklorin asit ortamındaki korozyonuna inhibitör etkinliklerinin kuantum kimyasal incelenmesi
Quantum mechanical studies on the inhibition efficiencies of some aromatic hydrazides on corrosion of mild steel in acidic medium
- Tez No: 198829
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZEN BEREKET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZETBu çalışmada yumuşak çeliğin 1N HCI içerisindeki korozyonuna inhibitör olarakdavranan salisilik asit hidrazin (SAH), antranilik asit hidrazin (AAH), benzoik asit hidrazin(BAH) ve sinamik asit hidrazinin (CAH) yarı deneysel yöntemler gaz ve sıvı fazında(MNDO, PM3 ve AM1) kullanılarak moleküllerin geometrik yapıları, tautomerik formlarıarasındaki ilişkiler araştırılmıştır. inhibitör etkinliği-dipol moment, inhibitör etkinliği-EH,inhibitör etkinliği-EL, inhibitör etkinliği-EL-EH ilişkileri araştırılarak hidrazin türevlerinininhibasyon mekanizması aydınlatılmaya çalışılmıştır. nhibitörlerin fiziksel adsorbsiyonunundipol etkileşimi ile ilişkili olduğu, kimyasal adsorbsiyonun da metalden hidrazin türevlerineelektron aktarılması ile gerçekleştiği hidrazin türevlerinin elektrofil olarak davrandığıgörülmüştür. En iyi korelasyonlar sıvı fazı MNDO yöntemi ile yapılan hesaplamalar içinbulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, geometrical structures, tautomeric forms of salicilic acid hydrazide (SAH),antranilic acid hydrazide (AAH), benzoic acid hydrazide (BAH) and cinnamic acid hydrazide(CAH) were tried to clarify using .semiemprical methods such as MNDO, PM3 AM1 andinhibition mechanism of hydrazine derivatives were tried to be highlighted investigatinginhibitor efficiency-dipole moment, inhibitor efficiency-EH, inhibitor efficiency-EL, inhibitorefficiency-EL-EH relations. It is shown that physical adsorbtion of inhibitors are related withdipole interaction, where chemical adsorbtion is carried out by electron transfer from metal tohydrazide derivatives behave as electrofilicity. The best correlations were found for thecalculations made by liquid phase MNDO method.