PC temelli çift IP destekli (IPv4-IPv6) yönlendirici benzetimi
PC based dual IP supported (IPv4-IPv6) router simulation
- Tez No: 199039
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Mevcut ağlardaki geçiş zorlukları nedeniyle IPv4' ün yerini IPv6' ya bırakmasısüreci bir anda gerçekleşmeyecek ve her iki protokol belirli bir süre -bazı görüşleregöre daima- birlikte var olacaklardır. Bugün IPv4 üzerinde çalışan IP yönlendirmemekanizmalarının yakın gelecekte IPv6' nın yaygınlaşması ile yetersiz kalacaklarıtahmin edilmektedir. IP yönlendirme kararının verilebilmesinde temel girdi, IPadresinden hareketle ilgili yönlendirme birimini bulan IP lookup (karşılaştırma,arama-bulma) eylemidir. Bu eylemin IP yönlendirme işlemini darboğazasokmayacak bir hızda yapılabilmesi gerekir.Bu çalışmada IPv6' ya geçiş sürecinde aynı omurga üzerinden hem IPv6 hem deIPv4 paketlerini yönlendirmek ilave olarak bunu kabul edilebilir maliyetlere sahipyazılım ve donanım tasarımları ile gerçekleştirmek gerekeceği fikrinden hareketle,IPv4 ve IPv6 yönlendirici tasarımında çekirdek olabilecek bir arama-bulmaalgoritması incelenmiş ve çift IP destekleyen bir yönlendirici yazılımıkurgulanmıştır. Kurgulanan yazılımın çeşitli platformlarda çalışmasından elde edilenperformans değerleri analiz edilmiştir. Sonuç olarak gerek yönlendirme gereksegelecekte olası başka tiplerde IP bazlı veri arama-bulma hizmetleri için gerekliyüksek performansın elde edilebildiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on the problems of transition over present networks, the progress of IPv6instead of IPv4 will not happen suddenly and both protocols will be together for awhile -maybe forever in some resources-. The routing mechanisms working on IPv4today are supposed to be deficient in near future. The main input to decide the IProuting is IP lookup process which uses IP address to find the related routing unit.This process have to be done with enough speed which will not create a bottleneckfor IP routing job.In this study, a dual routing model has been proposed based on the clue of necessityof routing IPv4 and IPv6 packets together with reasonable cost software andhardware designs, a lookup algorithm which can be core of such design wasinspected and a dual IP supporting routing software was simulated. The performancevalues from simulation running on different platforms were analyzed. As a result, itis concluded that the high performance criteria which is necessary for IP routing andother possible IP based data lookup processes in the future can be achieved.