Otomotiv sektöründe kullanılan küresel grafitli dökme demir üretimine etki eden parametrelerin teorik incelenmesi, ultrasonik ses hızı yöntemiyle tahribatsız kontrolü ve mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
Theoretical examination of parameters effected to production spheroidal graphite cast iron used in automotive sector and comparison of mechanical properties nondestructive evaluation with ultrasonic velocity methods
- Tez No: 199111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada otomotiv sektöründe kullanılan küresel grafitli dökme demirparçaların üretimine etki eden parametreler teorik olarak incelenmiş, ultrasonik ses hızıyöntemiyle tahribatsız kontrolü yapılmıştır. Mekanik ve metalografik incelemeleryapılarak ultrasonik çalışmalarda elde edilen verilerle karşılaştırılmıştır.Karşılaştırmalar sonucunda ultrasonik ölçümlerin iç yapıdaki ve grafit yapısındakideğişimlere karşı hassas olduğu ve dolayısıyla mekanik özelliklerin bir göstergesiolduğu anlaşılmıştır.Grafit kürelerinin yapısı ve yapıyı oluşturan fazlar küresel grafitli dökmedemirin mekanik özelliklerinin belirlenmesinde yardımcı olabilmektedir. Ultrasonik Seshızı ölçüm teknikleriyle grafitlerin küreselliği, mikroyapıdaki fazlar ve mekaniközellikler arasındaki ilişki ile matris yapısının değişimi sonucu ultrasonik hızdakideğişim ayrıntılı olarak ele alınmıştır.Parçaların kalitesi ve proses kontrollerinin belirlenmesi ile küresel grafitli dökmedemirin mekanik özelliklerinin ayrımı için bu yöntem tercih edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, some parameters of effected to the production of ductile iron partsused in automotive sector in examined theoretically. As also studied those parts arenondestructive evaluation with ultrasonic velocity method. In the same time made bysome mechanical and metallographical searches then matched to those obtained data.As a result of this comparison that susceptible to changing of internal and graphitestructure of ultrasound measurement and consequently as a indicator of mechanicalfeatures are understood.Structure of graphite spheres and it?s phases are my be associated withmechanical features of ductile iron. Spheroidal of graphites, phases of microstructures,related with mechanical changing in matrix structure to consequences changingultrasonic velocity had to deal with detailed.This method is may be preferred for quality control of automotive parts,determination of it?s processing control and differentiation to mechanical Properties ofspheroidal graphite cast iron.