Düşük çözünürlüklü görüntülerden yüksek çözünürlüklü görüntü elde etme
Reconstruction of a single high resolution image from low resolution images
- Tez No: 199134
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL SEKE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ivDÜŞÜK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ GÖRÜNTÜLERDEN YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜGÖRÜNTÜ ELDE ETMEKEMAL ÖZKANÖZETGörüntü işleme tekniklerinin günlük hayatımıza girişi, kolayca fark edilmese bile,hemen her alanda gerçekleşmektedir. Birçok askeri, tıbbi ve ticari uygulama yüksekçözünürlüklü görüntüleri hedeflemekte ancak algılayıcının çözünürlüğü elde edilengörüntüler için sınırlayıcı olmaya devam etmektedir. Çözüm ise düşük kaliteli ve düşükçözünürlüklü çoklu resimleri kullanarak yüksek çözünürlüklü tek bir resim elde etmetekniklerinin geliştirilmesidir. Yaklaşım yeni olmamakla beraber, kaliteli görüntülereolan ihtiyaç sebebi ile her zaman araştırmaya açıktır. Bu doktora tezi ile alandakigelişmeleri uygulama ve özgün katkı olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır.Öncelikle, yüksek çözünürlüklü görüntülerin elde edilebilmesi için esas olan görüntülerarasındaki kayma ve farkların alt piksel seviyesinde belirlenmesi konusu üzerindeçalışılmıştır. Daha sonra, alt piksel kaymaların bilinmesi ile birçok yüksek çözünürlükelde etme yaklaşımı ve algoritması üzerinde çalışılmış, önemli bir birikim sağlanmış vekayda değer sonuçlar elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Görüntü Çakıştırma, Yüksek Çözünürlük
Özet (Çeviri)
vRECONSTRUCTION OF A SINGLE HIGH RESOLUTION IMAGEFROM LOW RESOLUTION IMAGESKEMAL ÖZKANSUMMARYImage processing applications, although not very obvious to be easily noticed, findtheir way into our daily life in almost every field. Many military, medical andcommercial applications aim for higher resolution images, however the resolution of theimage sensors continue to be main limiting obstacle in front. The solution is to developtechniques for creation of a single high resolution and high quality picture usingmultiple low resolution images. Although this approach is not new, because of the needfor higher quality images, is always open to research. The objective in this thesis is toevaluate the possibilities for the applications of new developments in the area andprovide unique contributions. Initially, subpixel registration, which is the most essentialpart of the superresolution, has been the main research area in the project. With clearknowledge on the registration parameters, several superresolution approaches andalgorithms have been implemented building considerable experience and noteworthyresults.Keywords : Image Registration, Super Resolution