Annelerde ve yenidoğan kordon kanında ferritin değerlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 19929
- Danışmanlar: DR. DOĞAN ÇORBACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
32 ÖZET Haydarpaşa Numune Hastanesinde Mart-Nisan 1991 tarihleri arasında doğum yapan 30 gebe ve onların miadındaki, normal doğum tartılı yenidoğanlarının kordon kanında hemoglobin, hematokrit, O.E.H., O.E.Hb.K., serum demiri, T.D.B.K. ve ferritin değerlerine bakıldı. Ortalama ferritin seviyesi kordon kanında anne kanından daha yüksek bulundu. Anne ve bebeklerinin serum ferritin değerleri arasında zayıf bir korelasyon tesbit edildi. Demir eksikliği anemisi olan annelerin ferritin değerleri ile kordon kanı ferritin değerleri arasında korelasyon saptanmadı. Bu da bize plasentadan demir transportunun annenin demir durumundan bağımsız olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
33 SUMMARY In Haydarpaşa Numune Hospital between March-April 1991, 30 uncomplicated pregnant women on term and their appropriate for gestational age newborns were analysed for hemoglobin, hematocrit, mean corpuscular volume, mean corpuscular hemoglobin concentration, serum iron indices and ferritin concentration. The mean level of ferritin in the cord blood was found higher than the maternal blood. There was a low correlation between maternal and cord blood ferritin. There was no correlation between the ferritin levels of the mothers with iron deficiency anemia and their newborns. These findings suggest that transfer of iron across the placenta is independent of maternal iron status.