Realizing the specification and execution of workflows through the Event Calculus
Olay Cebiri üzerinden iş akışı tanım ve uygulamasının gerçeklenmesi
- Tez No: 199306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KESİM ÇİÇEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İş akışı yönetim sistemi asırlık bir problem olan iş süreçlerinin desteklenmesi,kontrolü, izlenmesi ve en uygun şekilde düzenlenmesi sorununa çözüm temineder. Bu sistem ile ilgili yeni olan şey ise sistemin iş süreci mantığının açıktanımlamasına bilgisayar desteğinin sağlanmış olmasıdır. Bu destek ışığında,birçok araştırmacı bu asırlık problemin çözümünü sağlayacak farklı yeteneklerdesistemler modellemek için farklı yaklaşımlar geliştirmişlerdir. Bunlardan birisi deiş akışlarının yorumlanması, gerçekleştirilmesi ve biçimlendirilmesi için mantıktabanlı bir metodoloji kullanılmasıdır. Burada, daha çok veritabanıuygulamalarında olayları ve etkilerini belirtmek için kullanılan bir mantıksalprogramlama biçimi olan Olay Cebiri, bu yaklaşım için kullanılmıştır. Kontrolakış diyagramına ait işakışı tanımlamasının bir mantıksal formüller bütünü olarakifade edilebileceği ve Olay Cebiri'nin, aktivitelerin uygulama bağımlılıkları içinoluşturulacak kurallar bütünü aracılığı ile işakışı yöneticisi görevinintanımlanmasında kullanılabileceği gösterilmiştir. Oluşturulan Olay Cebiri tabanlıiş akışı tanımlaması, güncel teknolojiler kullanılarak gerçeklenmiş ve sonuçtaoluşan, iş akışı motoru ve bazı sistem yönetim arayüzlerine sahip ürüneEventFlow ismi verilmiştir. İş akışı motoru ve grafiksel kontrol akışıdüzenleyicisine ait mimari ve geliştirme detayları ile kullanılan teknolojilere aitdetaylar verilmiştir. Ayrıca, oluşturulan sistemin kullanılırlığı ve çalışmasınıngösterilmesi için örnek bir uygulama oluşturulmuştur.Anahtar Kelimeler : Akışı, Akışı Yönetim Sistemi, Akışıİş İş İşBiçimlendirme, Olay Cebiri.
Özet (Çeviri)
Workflow management promises a solution to an age-old problem: controlling,monitoring, optimizing and supporting business processes. What is new aboutworkflow management is the explicit representation of the business process logicwhich allows for computerized support. In the light of this support, manyresearchers developed different approaches to model new systems with differentcapabilities to solve this age-old problem. One of the approaches is using logic-based methodology for the specification and execution of workflows. Here, theevent calculus, a logic programming formalism for representing events and theireffects especially in database applications, is used for this approach. It is shownthat the control flow graph of a workflow specification can be expressed as a setof logical formulas and the event calculus can be used to specify the role of aworkflow manager through a set of rules for the execution dependencies ofactivities. Constructed workflow formalization through Event Calculus is realizedby using recent technologies, and the resulting product is named as EventFlow,including some administrative interfaces to manage system and workflow engine.The thesis describes the architecture and implementation details of EventFlow, aneditor developed for graphical representation of control flow graph, andtechnologies used in the implementation. And an example application is built toshow the usability and execution of the implemented system.Keywords : Workflow, Workflow Management System, Workflowformalization, The Event Calculus.