Kamu İhale Hukukunda şartnameler
Specification in Public Procurement Law
- Tez No: 325004
- Danışmanlar: PROF. DR. E. ETHEM ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Kamu İhale süreci, yalnızca kamunun ihtiyaçlarını gidermesinin bir aracı değil, aynı zamanda çeşitli ekonomik ve sosyal amaçların da gerçekleştirilmesi yoludur. Her iki açıdan da, bu süreçte büyük oranda kamu kaynağı harcanması söz konusudur. Süreçteki hukuka aykırılılar ilgililerin mağduruiyetleri yanısıra büyük oranda kamu kaynağının da kaybına sebep olmaktadır. Şartname ihale sürecini düzenleyen bazen sözleşme aşamasına ilişkin de kurallar getiren bir metin olması sebebiyle, sonradan ortaya çıkabilecek sorunları önlemek adına şartname sürecin en önemli parçasıdır. Başka bir ifade ile şartname ihale sürecinin ?çekirdeği? olup, hazırlanması büyük özen, uzmanlık ve hukuk bilgisi gerektirmektedir. Bu çalışmada şartnamenin hukuken taşıması gereken özellikler ve hukuka aykırılıkların sonuçları Avrupa Birliği ve Alman Hukuku ile mukayeseleli olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Public Procument is not only an instrument of the ensuring the needles of public authorities. At the same time it is a way of realizing different economical and social aims. Any how, there is a huge amount of expenditure of public money. Contradiction to law in this process causes lost of large amount o public resources in addition to the damnification of the person concerned. Specification is the document that regulates the conditions and rules regarding to the public procuremet process and sometimes implementation of the public procurement contract. Because of this fact, for the purpose of baring the problems from the beginning, specification is the most important part of public procurement process. In other words, specification is the ?core? of the public procurement stage and preparation of this needs a great assiduity, excellence and legal attainments. In this thesis, the mandatory legal features of specification and results of law infringements in specification is considered in details in comparation with European Union and German Law.