Design of a Wi-Fi based electrocardiography monitoring system
Wi-Fi temelli elektrokardiyografi görüntüleme sistemi tasarımı
  1. Tez No: 199374
  2. Yazar: MEHMET KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMED ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir sunucu üzerinden gezici hastaların kardiak aktivitelerininizlenebilmesine olanak sağlayan kablosuz EKG görüntüleme sistemi tasarımıdır. Busistemin bileşenleri olarak, sunucu üzerinde çalışmakta bulunan bir yazılım ve hastalarüzerindeki istemciler yaklaşık gerçek zamanlı olarak EKG verisinin izlenmesinidestekler. Sunucu üzerindeki yazılım teknik olarak sınırsız sayıda istemciden gelenbağlantı talebini kabul edebilmekte, onlarla uygun bir şekilde haberleşmekte ve dahaönceden yazılım üzerinde kayıtlı hastanın seçilmesiyle elektrokardiogramınınçizilmesini sağlamaktadır. Hasta tarafından taşınan istemci cihaz, istemeyen sinyallerifiltreleyen bir EKG amplifikatör devresi içerir ve yükseltilmiş olan EKG sinyalininanalogdan sayısala dönüştürülmesinin yanında bunun sunucuya iletilmesini yönetir.Kablosuz iletişim protokolü olarak, hastalar üzerindeki istemci cihazlarla sunucuarasındaki veri iletimini garanti etmek için seçilen ve bu tasarımda yer alan IEEE802.11b, medikal ürünler haricinde makineden makineye iletişim yapabilen ürüngruplarında süratli bir şekilde yayılmıştır. Ayrıca, bu proje ile geliştirilen istemcicihazların mevcut şebekelere uyumunu kolaylaştıran 802.11x (Wi-Fi) protokolününhızlı yayılımı sayesinde, kablosuz EKG izleme amacıyla tasarımı yapılan sisteminileriki kablosuz ECG izleme ürünlerinde yüksek verimlilik getireceğiöngörülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this project is to design a wireless ECG monitoring system whichenables the tracking of ambulatory patients? cardiac activities on a central server. Adeveloped software run on a server and the client devices on patients yield providingsupport for nearly real-time traceability of patient ECG data. The software on the server,which is technically able to handle unlimited numbers of connections of client devices,appropriately communicates with the remote devices and provides plotting ofelectrocardiogram of a selected patient who is pre-registered with the software. Theclient device, carried by the patient, includes an ECG amplifier circuit which alsoincludes necessary filters to avoid undesired signals, and manages analog to digitalconversion of amplified ECG signal as well as its transmission to the server. IEEE802.11b, as the wireless communication protocol, opted and involved in this design forensuring data transmission between client devices on patients and the server, has rapidlypenetrated in applications in Machine to Machine (M2M) communicating product linesexcept medical ones. What is more, due to rapid penetration of 802.11x (Wi-Fi) whichsimplifies the adaptation of the client devices developed with this study to the currentlyestablished networks, the designed system, in the aim of wireless ECG monitoring, canbe foreseen to supply high efficiency in the further products of several ECG monitoringapplications.