Yirminci yüzyılda sanatta ve mimarlıkta soyutlama ilişkisi
Connections of abstraction in art and architecture in the twentieth century
  1. Tez No: 199419
  2. Yazar: EZGİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. ADNAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Y RM NC YÜZYILDA SANATTA VE M MARLIKTA SOYUTLAMA L ŞK S(Yüksek Lisans Tezi)Ezgi YAVUZGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETFarklı disiplin sınırlarının iç içe geçtiği bir çağda, mimarlık ve sanatın -aslında plastik sanatların- soyutlama düzeyinde ilişkilerinin incelenmesiçalışmanın temel amacıdır. Bu doğrultuda önce soyutlama kavramı,ardından yirminci yüzyıl boyunca plastik sanatlarda yer alan soyutlamakavramı ana hatlarıyla açıklanmıştır. Ancak genel olarak bu konudaönemli girişimlerde bulunan resim sanatındaki soyutlama anlayışıylaaraştırmanın çerçevesi çizilmiştir. Sanatın izlediği yol incelendiğindegeometrik olan ve geometrik olmayan soyutlama kavramlarıylakarşılaşılmaktadır. Bu düşüncenin sanatta ve mimarlıkta nasılşekillendiği ve hangi biçimlerde ortaya çıktığının üzerinde durulmuştur.Mimarlıkta soyutlama araştırıldığında ise benzer yaklaşımlar saptanmış,bu nedenle de sanatın soyutlama türleri mimarlıktaki yaklaşımlarıadlandırmada referans alınmıştır. Konuya açıklık getirmesi amacıyla da,mimarlığında, ortaya çıkarılan soyutlama türlerinin her iki biçimini deuygulayan Zaha Hadid'in projeleri incelenmiştir. Çalışmada sanat vemimarlığın sözü edilen ilişkilerinin temelde benzer biçimde yol aldığı vebenzer kaynaklardan etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.Bilim Kodu : 802.1.099Anahtar Kelimeler : Soyutlama, plastik sanatlar, mimarlık, Zaha HadidSayfa Adedi : 126Tez Yöneticisi : Öğr. Gör. Dr. Adnan Aksu
Özet (Çeviri)
CONNECTIONS OF ABSTRACTION IN ART AND ARCHITECTURE INTHE TWENTIETH CENTURY(M.Arch. Thesis)Ezgi YAVUZGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn the age that different disciplines dissolve in each other, searchingthe relationship between architecture and art -especially plastic arts- atthe level of abstraction is the main aim of the study. In this direction,abstraction is explained with its fundamental features and thedevelopment of this notion in plastic arts during the twentieth centuryis plainly revealed. The limits of the research is determined by theapproach of the painting that makes experimental attempts by means ofabstraction. When focused on the way that painting follows during thecentury, we are faced with the concepts of geometric and non-geometric abstraction. The research touches on how this idea is formedin architecture and art and in what kind of shapes it comes to light.Same analysis about abstraction in architecture reveals that there aretendencies in architecture akin to abstraction in art. On the strength ofthis evidence, the classification of abstraction in art is taken as areference to name the methods and perceive the samples ofarchitecture in the context of this idea. To make the subject more clear,these two kinds of abstraction are examined in the architecture of ZahaHadid who use both of these kinds in her work. In conclusion, thereached point is that - according to the linkage between art andarchitecture which is pointed out-their practices basically advance insimilar ways and are supported by similar sources.Science Code : 802.1.099Key Words : Abstraction, plastic arts, architecture, Zaha HadidPage Number : 126Adviser : Inst. Dr. Adnan Aksu