Çinko borat sentezi ve yüksek sıcaklıkta pigment olarak kullanılabilirliği
Synthesis of zinc borate and usable as pigment at high temperature
  1. Tez No: 199420
  2. Yazar: BARIŞ AYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ç NKO BORAT SENTEZ(Yüksek Lisans Tezi)Barış AYARGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜŞubat 2007ÖZETTürkiye sahip olduğu bor rezervleri ve cevherlerinin kalitesi iledünyanın önde gelen ülkelerindendir. Buna rağmen ürünlerininçeşitliliği sahip olunan potansiyel yanında çok azdır. Dolayısı ile değişikbor ürünleri elde edilmesine yönelik çalışmaların yapılmasına ihtiyaçduyulmaktadır. Dünyada ticari olarak üretilen 175 civarında özel borkimyasalı mevcut olup, çinko borat bunlardan bir tanesidir.Çinko borat, alev geciktirici ve duman bastırıcı katkı maddesi olarakbirçok alanda kullanılmaktadır. Örneğin yüksek ısıl kararlılığınasahip olduğu için yüksek sıcaklıkta işlenerek üretilen plastikmalzemelerde kullanılmaya elverişlidir. Ayrıca çinko borat, korozyonönleyici boyar maddelerinin (yanmaz boya) hammaddesinioluşturmaktadır. Aynı zamanda boyama ve kaplamalarda korozyoninhibitörü olarak kullanılır.Bu çalışmada, çinko borat eldesinin laboratuar ölçekli üretim koşullarıtespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla; literatürdeki üretim bilgileri dedikkate alınarak laboratuar ortamında katı faz reaksiyonu ile çinko boratüretimi gerçekleştirilmiştir.Elde edilen ürünlerin karakterizasyonu XRD, TGA-DSC ve EDSdonanımlı SEM analizleri ile belirlenmiştir. Uygun bağlayıcı ile boyahaline dönüştürülerek aleve ve yüksek sıcaklığa dayanım testleriuygulanmış olup, boyalı ve boyasız malzemede LOI değerleri tespitedilmiştir.Bilim Kodu : 912.1.094Anahtar Kelimeler : Çinko borat, alev geciktirici, yüksek sıcaklık boyası.Sayfa Adedi : 114Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Metin GÜRÜ
Özet (Çeviri)
ZINC BORATE SYNTHESIS(M.Sc. Thesis)Baris AYARGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2006ABSTRACTTurkey has most of the boron reservoirs in the world. Neverthelesslimited of boron compounds are produced in the country. It is a greatneed to investigate paths to new boron compound producedtechniques. Zinc borate is one of the 175 commercial boron products. Itis effective in fire protection process and as smoke inhibitor. Besides,in many fields zinc borate takes important duties. To illustrate; itsstability against high temperature, allow us to use it in extremetemperature conditions which is necessary to shape some of theplastics. Furthermore zinc borate is the main material of corrosionresistant (unburnable) dyes. Also zinc borate is a corrosion inhibitor incoating process.In this study, zinc borate is produced in the from of 2ZnO.3B2O 3.3,5H2Oin laboratory by solid phase reaction. XRD; TGA-DSC analysis alsosupport that product contains zinc borate. By using a suitable binderthe pigment is processed and dyes are obtained. Dyes are used ascoating material and high temperature resistance tests are applied.LOI values of the tests are found for coated and non-coatedmaterials.Science Code : 912.1.094Key Words : Zinc borate, fire delayer, high temperature dyesPage Number : 114Advisers : Prof. Dr. Metin GURU