Doğal gaz yakıtlı bir yanma odasında termodinamik hal büyüklüklerinin analizi
Analysis of thermodynamic state magnitude in a combustion chamber burning natural gas
  1. Tez No: 199424
  2. Yazar: BARIŞ İŞYARLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜMER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
DOĞAL GAZ YAKITLI BİR YANMA ODASINDATERMODİNAMİK HAL BÜYÜKLÜKLERİNİN ANALİZİ(Yüksek Lisans Tezi)Barış İŞYARLARGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2007ÖZETYanma odaları hakkında geçmişten günümüze kadar hem kuramsal, hem dedeneysel olarak bir çok çalışma yapılmıştır. Asıl amacı yanma verimininartırılmasının yanında, yanma süresinin kısa zamanda gerçekleşmesinisağlamak, yanma sonucu ortaya çıkan istenmeyen gazların oluşmasınıengellemek, yanma odasının küçük hacimde seçilmesini sağlamak için buçalışmalar yapılmaktadır.Deneysel çalışmalarda karşılaşılan sorunlar nedeniyle, yanma odaları hakkındayapılan çalışmalar kuramsal olarak gerçekleştirilmektedir. Biz bu çalışmadaFluent programını kullanarak, yanma odası içinde gerçekleşen termodinamikhal büyüklüklerini inceledik. Dolayısıyla, bu çalışmada çeşitli parametreler elealınarak, bu parametrelerin değişimlerinin sonucu olarak, yanma odasıiçerisindeki sıcaklık, entalpi, entropi değerleri incelenmiştir. Çalışmadan eldeedilen sonuçlar daha önceden yapılmış çalışmalarla karşılaştırılmış ve yanmaolayını etkileyebilecek bu parametrelerin analizi yapılmıştır.Bilim Kodu : 708. 3.015Anahtar Kelimeler : Doğal gaz,Yanma, Yanma odalarıSayfa Adedi : 76Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sümer ŞAHİN
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF THERMODYNAMIC STATE MAGNITUDE IN ACOMBUSTION CHAMBER BURNING NATURAL GAS(M.Sc. Thesis)Barış İŞYARLARGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTCombustion chambers have constituted subject of many theoretical andexperimental studies so far. The objectives of this study may be listed as; toincrease combustion burning efficiency, to shorten flaming period, to preventdischarge of unwanted hazardous gas outputs of the burning process and toselect a small volume combustion room.The studies on combustion chambers have been generally conductedtheoretically due to problems encountered during experimental studies. In thisstudy, we have investigated magnitudes of thermodynamic state in thecombustion room using Fluent software. Therefore, considering variousparameters, the temperature, enthalpy and entropy values in the combustionchamber have been investigated as a result of the changing these parameters.The obtained results from this study have been compared with the previousworks and the parameters have been analyzed to determine their impacts oncombustion activity.Science Code : 708. 3.015Key Words : Natural gas, combustion, combustion chambersPage Number : 76Supervisor : Prof. Dr. Sümer ŞAHİN