Ekstazi analizi ve amfetamin türevleri için tayin yöntemi geliştirilmesi
Ecstasy analysis and development of determination method for amphetamine derivatives
  1. Tez No: 199425
  2. Yazar: ŞULE SÜMENGEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ivEKSTAZİ ANALİZİ VE AMFETAMİN TÜREVLERİ İÇİN TAYİNYÖNTEMİ GELİŞTİRİLMESİ(Yüksek Lisans Tezi)ŞULE SÜMENGENGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜŞUBAT 2007ÖZETBu çalışmada, amfetamin türevleri ve özellikle ekstazi için, nitel analizyapılabilmesi amacıyla gaz kromatografisi / kütle spektrometresi (GC/MS)cihazında ve nicel analiz yapılabilmesi amacıyla gaz kromatografisi (GC)cihazında kullanılmak üzere birer tane yöntem oluşturulmuştur. Bu amaçla,farklı zaman ve yerlerde güvenlik güçlerince yakalanan tabletlerden 52 adedi,standart olarak amfetamin, metamfetamin (MA), metilendioksiamfetamin(MDA), 3,4-metilendioksimetamfetamin (MDMA) ve %25'lik tetrakosançözeltisi kullanılmıştır. Tabletlerin metanol ekstraktları GC/MS cihazındaanaliz edilerek nitelikleri belirlenmiştir. Tabletlerin, metanol ve kloroformlu%25'lik tetrakosan çözeltisi ile hazırlanan ekstrakları da GC cihazında analizedilerek nicelikleri belirlenmiştir. Daha sonra fiziksel özelliklerine,bileşenlerine ve içerdikleri aktif madde miktarına göre karşılaştırma yapılaraktabletler arasında bağlantı kurulmaya çalışılmıştır.Bilim Kodu : 912.1.009Anahtar Kelimeler : Ekstazi, amfetamin, 3,4-metilendioksimetamfetamin,uyuşturucu maddeler, tetrakosanSayfa Adedi : 93Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Erdoğan HASDEMİR
Özet (Çeviri)
vECSTASY ANALYSIS AND DEVELOPMENT OF DETERMINATIONMETHOD FOR AMPHETAMINE DERIVATIVES(M. Sc. Thesis)SULE SUMENGENGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2007ABSTRACTIn this study, we developed a qualitative method for gas chromatography/massspectrometry (GC/MS) and a quantitative method for gas chromatography(GC) for amphetamine derivatives and especially ekstazi. In this aim, 52 piecesof the tablets which were caught different place and time by the police andgendarme, methamphetamine (MA), methylenedioxyamfetamine (MDA), 3,4-methylenedioxymethamphetamine (MDMA) standarts and tetrakosan solution(% 25) were used. Methanol extracts of the tablets were analysed in GC/MS fortheir quality and the extracts which were prepared with % 25 tetrakosan inmethanol and chloroform solution were analysed in GC for their quantity.Then, we studied to find any similarity between them by comparing theirphysical properties, compositions and the relative amounts of the activechemicals.Science Code : 912.1.009Key Words :Ecstasy, amphetamine, 3,4-mthylenedioxy-methamphetamine, narcotics, tetracosanePage : 93Advisor : Prof. Dr. Erdoğan HASDEMİR