Experimental investigation of pulsed, eye-safe, solid-state lasers in the near infrared
Yakın kızılötesinde çalışan, göze zararsız, katı-hal laserlerinin deneysel ıncelenmesi
- Tez No: 199465
- Danışmanlar: PROF. ALPHAN SENNAROĞLU, Y.DOÇ.DR. ALKAN KABAKÇIOĞLU, Y.DOÇ.DR. ALPER KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Koç ÜniversitesiYüksek Lisans Tez Özet FormuÖğrencinin Adı : Serhat TozburunAna Bilim Dalı : FizikTez Başlığı : Experimental Investigation of Pulsed, Eye-Safe,Solid-State Lasers in the Near InfraredÖzetBu çalışmada, göze zararsız üç değişik katı-hal laser sistemi deneysel olarak incelenmiş vekarakterize edilmiştir. Bu laser kaynakları 1500-1600 nm dalgaboyu aralığında çalıştırılmıştır.Araştırılan sistemler içerisinde: 1064-nm-pompalı 1572-nm'de çalışan potasyum titanyumfosfat (KTP) optik parametrik osilatörü (OPO), 1563-nm'de çalışan flaşlambasıylapompalanan erbiyum-cam (Er-glass) laseri ve 1314-nm-pompalı 1524-nm'de çalışan baryumnitrat (Ba(NO3)2) Raman laseri bulunmaktadır. İlk olarak flaşlamba sürücüsü yapılmış vedeneyler sırasında enerji kaynağı olarak kullanılmıştır. Tüm kurulan laserlerde, darbeli çıkışpasif Q-anahtar tekniği ile farklı doyabilen soğurucular kullanılarak elde edilmiştir. KTPOPO'ya pompa kaynağı olarak kullanılan Nd:YAG laserinin 1064-nm dalgaboyundaki darbeçıkışı, Cr4+:YAG kristalinin doyabilen soğurucu şeklinde kullanılmasıyla elde edilmiştir.1563-nm'de çıkışı olan erbiyum-cam ve 1314-nm'de çıkışı olan Nd:YAG laserlerinde, kobalt-katkılı magnezyum alüminat (Co2+-katkılı MgAl2O4 yada Co:MALO) kristali pasif Q-anahtarlamalı çıkış darbesi üretebilmek için kullanılmıştır. En iyi sonuçlar erbiyum-camlaserinden elde edilmiştir. %75'lik yansıtmalı çıkış aynası kullanıldığında, enerjisi 21 mJ veuzunluğu 40 ns'ye olan çıkış darbeleri ölçülmüştür. Nüfuz hız denklemleri (Rate Equations)kullanılarak pasif Q-anahtar mekanizması modellenmiştir. Pasif Q-anahtarlamalı 1064-nm ve1314-nm dalgaboyunda çalıştırılan Nd:YAG laseri ile 1563-nm'de çıkışı olan Er-cam laseriteorik olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, teorik olarak hesaplanan çıkış enerji değerleri vedarbe uzunlukları deneysel düzenekle elde edilenlerle ölçümlerle örtüştüklerigözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
MSc Thesis Abstract FormName of the Student : Serhat TozburunProgram of Study : PhysicsThesis Title : Experimental Investigation of Pulsed, Eye-Safe,Solid-State Lasers in the Near InfraredAbstractIn this work, three different pulsed, eye-safe, solid-state laser systems were experimentallyconstructed and characterized. The operation wavelengths of these sources were in the 1500-1600nm range. The investigated systems include, 1064-nm-pumped potassium titanyl phosphate(KTP) optical parametric oscillator (OPO) at 1572 nm, flashlamp-pumped Er-glass laser at 1563nm, and 1314-nm-pumped barium nitrate (Ba(NO3)2) Raman laser at 1524 nm. A flashlampdriver was first built and used as the energy source in these experiments. In all cases, pulsedoutput was obtained by employing the technique of passive Q switching with different saturableabsorbers. In the case of the KTP OPO, the Nd:YAG pump laser operating at 1064 nm waspassively Q-switched by using a Cr4+:YAG crystal. In the case of 1563-nm Er-glass and 1314-nmNd:YAG lasers, cobalt-doped magnesium aluminates (Co2+-doped MgAl2O4 or Co:MALO) wasused for passive Q switching. For each case, both the pump as well as the eye-safe convertingscheme was characterized in the long-pulse and short-pulse regimes. The best results wereobtained with the Er-glass laser, where as high as 21-mJ pulses with duration of 40 ns wereobtained at 1563 nm. In this case, the reflectivity of the output coupler was 75 %. The mechanismof passive Q switching was further modeled by using a rate equation approach. Passively Q-switched operation of the 1064-nm Nd:YAG, 1314-nm Nd:YAG, and 1563-nm Er-glass laserswas analyzed. Overall, very good agreement was obtained between the experimentally measuredoutput pulse parameters and mode predictions.