Ofset baskıda kullanılan kalite standartları ve Türkiye'ye uygunluğu
Quality standarts in offset print and their adaptability in Turkey
- Tez No: 199509
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZETOFSET BASKIDA KULLANILAN KAL TE STANDARTLARI VETÜRK YE'YE UYGUNLUĞUOfset baskı, yağ bazlı baskı mürekkebi ile nemlendirme suyunun birbirinekarışmaması prensibinden hareketle düz yüzeyli baskı kalıbı üzerinde mürekkepli vemürekkepsiz alanlar oluşması ile gerçekleşen bir baskı türüdür. Bu genel prensipçerçevesinde baskıya etki eden birçok parametre vardır.Ofset baskıdaki kalite kontrol parametrelerinin uygulanabilirliği, baskıkalitesini direkt etkiler. Bu parametrelerin optimum değerlerinin uygulanmasıgereklidir. Ofset baskıdaki gerekli kalite parametrelerinin optimum değerleri veülkemize uygulanabilirliği hakkında internet ve literatür taraması yapılarak genişbilgiler verilmiştir.Uluslararası Standartlar Organizasyonu'nun konuyla alakalı maddeleriincelenmiş, prova ve üretim baskısı sürecindeki parametrelerin 1996'daki 1.sürümündeki değişiklikler belirtilmiştir.Sheet-fed, heat-set, cold-set ofset ve gazete baskısındaki baskı kalitesinietkileyen parametreler incelenmiş, standartları belirtilmiştir.UGRA Ofset Kontrol Wedge 1982, UGRA/FOGRA Dijital Baskı KontrolŞeridi ve ECI/bvdm Gri Kontrol Şeridi hakkında bilgiler verilmiştir.Test baskısı uygulaması yapılarak ofset litografi baskı sonucu incelenmiştir.Şubat 2007 Samed Ayhan ÖZSOYVI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTQUALITY STANDARDS IN OFFSET PRINT AND THEIRADAPTABILITY IN TURKEYOffset print, is a kind of printing that inked and non-inked areas take shape ona plain surfaced plate by the basis of the mixture of oil based printing ink and wettingwater. There are many parameters affecting the printing in this basis.The practicability of quality control parameters affects directly the printingquality. The optimal values of these parameters have to be applied. A wide range ofinformation is given about the optimal values of quality parameters required in offsetprint and its practicability in our country by a search in internet and the literature.Articles of International Standards Organization about the subject has beenexamined and changes of the parameters of the process of proof and productionprinting in 1996 first version have been pointed out.Parameters affecting the printing quality in sheet-fed, heat-set, cold-set ofsetand newsprint have been examined and their standards have been pointed out.Information about UGRA Offset Control Wedge 1982, UGRA/FOGRADigital Print Control Strip and ECI/bvdm Gray Control Strip has been given.By the application of test print, the result of offset lithography print has beenexamined.February 2007 Samed Ayhan OZSOYVII