Web üzerinden sistem kontrolü ve uzaktan erişimli laboratuvar uygulaması
Web based system control and development of remote access laboratory
- Tez No: 199508
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ERDAL, YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Robotiklaboratuarında bulunan Sıvı Seviye Eğitim Seti (Sistem - GUNT RT512 ProcessLevel Trainer), Delphi programlama dili kullanılarak geliştirilen bir yazılım vetasarlanan web sayfaları aracılığıyla Internet üzerinden kontrol edilmiştir. KullanılanIP (Internet Protocol) Kamera yardımıyla Sistem'in çalışması, kullanıcınınbilgisayarına eş zamanlı olarak aktarılmış ve böylelikle bir Uzaktan ErişimliLaboratuar (UEL) uygulaması gerçekleştirilmiştir.Sıvı Seviye Eğitim Seti, kontrol teknolojisinde kullanılan temel algoritmalarıneğitimine yönelik bir deney setidir. Sistem'i UEL içerisinde kullanmaya başlamadanönce üzerinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Bir elektronik kart tasarlanmış ve bukart sayesinde Sistem ile Sunucu Bilgisayar arasında analog-sayısal sinyal alış verişisağlanmıştır. Böylelikle üzerindeki endüstriyel kontrolör tarafından denetlenecekşekilde üretilen Sistem tamamen bilgisayar kontrollü hale getirilmiştir.Kontrol Yazılımı, Sunucu Bilgisayar üzerinde çalışmaktadır ve bu yazılımsayesinde kullanıcı, Sistem'i yerel olarak (Robotik Laboratuvarı'nda) veya uzaktan(Web üzerinden) kontrol edebilmektedir. Yazılımın geliştirilmesinde sağlamprogramlama yapısı ve hızlı, istikrarlı çalışabilme özelliklerinden dolayı DelphiProgramlama Dili kullanılmıştır. Bu nedenle UEL'ın Yerel Kullanıcı Arayüzü birDelphi formudur ve bu arayüz üzerinden deneyler yapılabildiği gibi Uzaktan Kontrolmodu açılıp kapatılabilir.Web Arayüzü' nü oluşturan Web sayfaları ise HTML ve PHP script dillerikullanılarak tasarlanmıştır. Dünya genelinde en yaygın kullanılan Apache WebServer yazılımı tasarlanan Web sayfalarını Internet üzerinde sunmak için tercihedilmiştir. Yapılan deney sonuçlarını ve kullanıcı bilgilerini saklamak için Apache &PHP çifti ile çalışabilen en iyi veritabanı olan MySQL kullanılmıştır. YapılanIVdeneyin grafikleri web sayfası üzerinde Adobe Flash Action Script dili ile geliştirilennesne aracılığıyla çizilmektedir. Kullanıcı yapılan deneyin eş zamanlı görüntüsünüSisteme bağlı, iki eksen (pan - tilt) hareket edebilen IP Kamera sayesinde websayfası üzerinden izleyebilmektedir.Bu çalışma sonucunda, kullanıcı, gerçek bir Sistem'e Internet üzerindenerişerek eş zamanlı deneyler yapabilmekte, deneyin durumunu ve sonuçlarını eşzamanlı olarak görüntüleyebilmekte, deney sonuçlarını bilgisayarına csv dosyasıolarak kaydedebilmektedir. UEL yeterli laboratuvar ve deney seti imkanları olmayankurumlar için gerçek bir laboratuvar ortamı, kontrol teknolojisi derslerinin teorikeğitimi sırasında öğretim elemanlarını destekleyen bir uygulama ortamı sunmaktadır.Bu çalışma, Marmara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu(BAPKO) tarafından FEN-YLS-201205-0242 numaralı proje ile desteklenmiştir.Şubat, 2007 Barış DOĞANV
Özet (Çeviri)
In this study; the Process Level Trainer (Plant - GUNT RT512), which ispresent in Marmara University Technical Education Faculty Robotic Laboratory, iscontrolled through the Internet by a special control software developed using Delphiprogramming language and designed web pages. By the help of an IP (InternetProtocol) Camera used, the experiment process in the plant was sent online to theuser?s web browser and as a result, a Remotely Access Laboratory (UEL)Implementation was developed.The Process Level Trainer is a training set for the basic algorithms that aremostly used in control technology education. Before using the Plant in UEL, somemodifications were made on it. A special electronic card was designed and this letsanalog-digital signal transfer between the Plant and Server Computer. Hereby, thePlant manufactured to be controlled by industrial controller changed to be controlledby computer.The Control Software runs on the Server Computer and this software enablesthe user control the Plant locally (in the Robotic Lab.) or remotely (through theInternet). Delphi programming language is used to develop this software becauseDelphi has strong programming structure and fast-stable running properties. Thelocal user interface of UEL is a Delphi form and using this interface, experiments canbe made and Remote Control mode can be opened or closed as well.The remote user interface is web pages. HTML, PHP scripting languages areused to create the web pages. Apache web server is preferred to serve these webpages through the Internet. MySQL is the best suitable database to work with PHP &Apache couples and it is used to store the experiment and user data. An object wasdeveloped by using Adobe Flash Action Script Language for drawing experimentVIgraphics. Also user can watch the real-time view of the experiment through theseweb pages by the help of a pan-tilt movable IP Camera attached to the Plant.As a result of this study, on a real Plant, through the Internet, a user can makesimultaneous experiments, watch the experiment status and results, download theresults to his own computer as a csv file. UEL confers a real laboratory environmentto the institutions which has lack of laboratory and trainer opportunities, and supportsthe teaching stuff during theoretical control technology education. This study wassupported and funded by Marmara University Scientific Researchs Committee(BAPKO) as project with a serial number FEN-YLS-201205-0242.February, 2007 Barış DOĞANVII