KOBİ'lerin Avrupa Birliği'ne uyumunda finans problemleri ve çözüme yönelik bir uygulama
Finance problems of Small and Medium-sized Enterprises (SMES) in the harmonization process with the European Union: An application
  1. Tez No: 199510
  2. Yazar: MEHMET ŞÜKRÜ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZETKOBİ'LERİN AVRUPA BİRLİĞİ'NE UYUMUNDA FİNANSPROBLEMLERİ VE ÇÖZÜME YÖNELİK BİR UYGULAMABu yüksek lisans tezinde Türkiye'deki mevcut tüm işletmelerin yüzde 99,8'ini vetoplam istihdamın yüzde 76,7'sini oluşturan Küçük ve Orta Boy İşletmelerin (KOBİ)ekonomik aktivite içindeki yeri ve finansman sorunları incelenerek, AvrupaBirliği'nin KOBİ politikaları ve Basel II karşısındaki durumun ortaya konulmasıamaçlanmaktadır.Çalıştırılan işçi sayısı ve ciro gibi farklı değişkenler üzerinden tanımlanmasımümkün olan KOBİ'ler, ekonomik ve sosyal göstergeleri güçlü şekildebelirleyebilecek konumdadırlar. Türkiye'deki KOBİ'lerin yapısal olarak bankafinansmanından istenen düzeyde yararlanamamaları, uluslararası mal ve hizmetpiyasalarında rekabet güçlerini azaltacı yönde rol oynamaktadır. Avrupa Birliğisürecinde KOBİ'ler, yeni finansman kaynaklarına erişim açısından faydasağlayabilmelerine rağmen, artan rekabet ve daha şeffaf bir işleyiş yapısı,uluslararası standartlara uygun mali tablo üretilmesi ve kurumsal yönetim ilkelerigibi kriterler arayan Basel II süreci nedeniyle de olumsuz etkileneceklerdir.Bu çerçevede, bu yüksek lisans tezinde, Avrupa Birliği sürecinde, Türkiye'dekiKOBİ'lerin finasman sorununun lehlerine çözülmesini teminen; rekabet düzeylerininartırılması, teknolojik yeniliklerle destekli, verimli ve etkin iş süreçlerine sahip,kurumsal yapısı sağlam birer işletmeye dönüşmelerinin önemi vurgulanmaktadır.Şubat, 2007 M. Şükrü DOĞAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFINANCE PROBLEMS OF SMALL AND MEDIUM-SIZEDENTERPRISES (SMEs) IN THE HARMONIZATION PROCESSWITH THE EUROPEAN UNION: AN APPLICATIONIn this master thesis, within the framework of European Union policies and Basel IIregulations, it is aimed to determine the situation and to analyze the role of the Smalland Small and Medium Sized Enterprises (SMEs), which constitutes 99,8 % of allfirms and 76,7 % of employment of Turkey, in economic activity and financeproblems.SMEs which can be defined in the basis of different parameters such as number ofworking people and sales volume, are in a position to strongly determine theeconomic and social indicators. The structurally insufficient finance conditions ofTurkish SMEs from banks play important role in the decline of competitive power ininternational goods and services market. Although the SMEs can make good use ofnew financement opportunities, they can be affected negatively because of increasingthe competition and Basel II regulations which require criterions such as moretransparent business structure, production of financial statements in line withinternational standards and the corporate governance principles.Within this framework, in the thesis, so as to assure the solution of the financeproblems of Turkish SMEs in European Union harmonization process, theimportance of the increase in competition levels, the conversion to an entity withstrong corporate structure, productive and efficient business steps and supported withtechnological developments are emphasized.February, 2007 M. Şükrü DOĞAN