Opto elektronik açısal hız sensörü
Opto electronic angular velocity sensor
- Tez No: 199511
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Optik sistemlerin ve fiber teknolojinin gelişmesi sensör teknolojisinde degelişmeler meydana getirmiştir. Işığın parcaçık özellikli olması ve dalga boyununoldukça küçük olması çok yüksek duyarlıklı sönsörlerin yapılmasını sağlamıştır.Araç navigasyon sistemlerinde acısal hız ölçümü için kullanılan mekanik tipjiroskoplarda yerini ilk önce lazer jiroskoplara ve daha sonrada fiber optikjiroskoplara bırakmıştır.Bu tez çalışmasında fiber optik acısal hız sönsörünün fiziksel temeli olanSagnac etkisi anlatılmıştır. Daha sonra fiber optik jiroskop çeşitleri, bunların avantajve dezavantajları anlatılmıştır.Uygulama olarak karasal uygulamalar için kullanılabilecek bir performansasahip interferometrik açık döngü (open-loop) fiber optik bir jiroskopgerçekleştirilmiştir. Yapılan jiroskop çeşitli yön ve hızlarda test edilerek duyarlılığıve dinamik çalışma aralığı tespit edilmiş, eksiklikleri ve sorunları ortaya konmuştur.Ocak, 2007 Volkan Yusuf ŞENYÜREKIV
Özet (Çeviri)
The improvements achieved in the fiber optic systems caused advancement insensor technologies. It is possible to manufacture very sensitive sensors, since lighthas both partical and wave nature and also it?s wave length is very small.Recently the mechanical gyroscopic navigation systems used to measure theangular velocity left its place first to laser gyroscopes and then to fiber opticgyroscopes.In this thesis, firstly, the physical principle of the optic angular velocitysensor which is called the Sagnac effect has been explained. Then the conventionalfiber optic gyroscopes have been compared. Advantages and disadvantages havebeen given.For application, an interferometric open-loop fiber optic gyroscope has beendesigned and set up. It has been tested with different angular velocities. Itsperformance, sensitivity and dynamic range were calculated. Its advantages andproblems which we encountered have been explained in the conclusion.January, 2007 Volkan Yusuf ŞENYÜREKV