Yarım silindirik cam kalıbı bağlama aparatı tasarımı
Half round glass mould fixture design
- Tez No: 199654
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
CNC talaşlı imalat sektöründe aparat tasarımı ve üretimi ile birlikte iş parçasıayar süreleri önemli maliyetler oluşturmaktadır. Bu maliyetleri azaltmak, aparatamümkün oldukça çok parçanın bağlanabilmesi ve hazırlık süresinin minimumadüşürülmesiyle mümkün olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, büyük çoğunluğu yarımsilindirik iki parçadan oluşan züccaciye tipi cam kalıbının CNC freze tezgahınabağlanması probleminin çözmek için bir sistem geliştirmektir. Problemin çözümüiçin mevcut aparat sistemleri değerlendirilmiş ve en uygun çözümün oluşturulmasıaraştırılmıştır.Yöntem olarak öncelikle aparat tasarımını etkileyen önemli faktörler incelenmişve çeşitli analizler yapılmıştır. İş parçasını sıkma ve konumlama amacıyla hidrolik,pnömatik ve mekanik sistemlerden faydalanılmıştır. Aparat, üç boyutlu katımodelleme yazılımında tasarlanmış ve parçalarının çeşitli imalat yöntemleriyleüretilmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The cost of designing and fabricating fixtures and workpiece setup time canamount high costs in CNC machining. To reduce manufacturing costs, a fixturesystem is designed to be competent in fixturing as many workpieces as possible andsetup time is reduced. The purpose of this research is to develop a system that solvesfixturing problem of a glassware mould which are mostly half round. To solve theproblem, present fixture systems are considered and tried to design best solution.As a method, firstly design criterias are examined and secondly differentanalyses has been made. Hydraulic, pneumatic and mechanic systems are used tolocate and clamp the workpiece. Fixture is designed with three dimensional solidmodelling software and planned to manufacture different methods.