Kompakt flüoresan lambaların oluşturdukları harmoniklerin şebeke üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of harmonic effects created by compact fluorescent lamps on the networks
- Tez No: 199655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR BALIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Flüoresan lambaların akkor flamanlı lambalara alternatif olarak kullanımı hergeçen gün artmaktadır. Flüoresan lambaların bir türü olan kompakt flüoresanlambalar, elektronik balastları ve nonlineer karakteristikleri nedeniyle harmoniküretmektedirler. Kompakt flüoresan lambalar küçük güçlerde üretildiklerinden,birkaç tanesinin bir arada çalıştığı durumda, bağlı oldukları şebeke üzerinde rahatsızedici düzeyde harmonik akımları üretemezler.Ancak, enerji tasarrufunun giderek önemli bir hale geldiği günümüzde,aydınlatmada elektrik enerjisinden tasarruf edilmesi ve daha etkin aydınlatmasağlanabilmesi için, alışveriş merkezi, ofis, fabrika, otel, ev, okul, hastane vb.kurumlarda elektronik balastlı kompakt flüoresan lamba kullanımı teşvikedilmektedir. Bu çalışmada, kompakt flüoresan lambaların oluşturduklarıharmonikler incelenerek, örnek bir sistem üzerinde lambaların oluşturduklarıharmoniklerin analizi yapılacaktır.Birinci bölümde harmoniklerle ilgili tanımlar ve matematiksel bağıntılarverilip, harmoniklerin neden olduğu problem çeşitleri incelenmiştir. Daha sonrakompakt flüoresan lambalar teknik açıdan değerlendirilmiş ve yapılan deneylerlemeydana getirdikleri harmonikler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ile örnek birmodel üzerinde harmonik analizi yapılmıştır. Sonuç olarak kompakt flüoresanlambaların oluşturdukları harmonikler, harmonik analiz yöntemiyle incelenmiştir.Analizler sonucunda, kompakt flüoresan lambaların bağlı oldukları şebeke üzerindeharmonikler ürettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The usage of fluorescent lamps as an alternative to incandescent lamps isincreased more and more. Compact fluorescent lamps which is a kind of fluorescentlamp generate harmonics because of electronic ballasts and nonlinear characteristics.Since compact fluorescent lamps are manufactured in small powers, when a few ofthem are operating together, they can not generate harmonic currents at disturbinglevel in the network connected.However, nowadays energy saving has gained more and more importance. Forelectric energy saving and more efficient lighting, shopping centers, hotels, houses,industrial plants, hospitals and etc. are encouraged to use compact fluorescentlamps with electronic ballast. In this study, by investigating harmonics generated bycompact fluorescent lamps, harmonics generated by compact fluorescent lamps in amodel system are analysed.In the first chapter, some definitions and mathematical correlations aboutharmonics are given and types of harmonic problem are examined. Later, compactfluorescent lamps are technically evaluated and its harmonics are examinedexperimentally. Harmonic analysis in a sample model, by means of obtained results,is made. As a result, harmonics generated by compact fluorescent lamps areexamined with harmonic analysis method. Analysis results, compact fluorescentlamps fixing generate harmonics in the network connected.