Tarımda ilaç kullanımının ekonomik ve çevresel analizi; Konya ili Çumra ilçesi domates yetiştiriciliği örneği
The economics and environmental analysis of pesticide use in tomato production in Çumra, Konya
- Tez No: 199690
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KABUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
2ÖZETYüksek Lisans TeziTARIMDA LAÇ KULLANIMININ EKONOM K VE ÇEVRESEL ANAL Z ;Konya li Çumra lçesi Domates Yetiştiriciliği ÖrneğiAyşe Esra HAYIRLIOĞLUSelçuk Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitüsüTarım Ekonomisi Ana Bilim DalıDanışman: Prof. Dr. Cennet Oğuz2007, 106sayfaJüri: Prof .Dr. Cennet OĞUZProf. Dr. Asım KABUKÇUYrd. Doç. Yusuf ÇEL KBu çalışmada Türkiye'de domates üretim ve tüketiminin projeksiyonları,tarımda ilaç kullanımının ekonomik ve çevresel analizi; Konya ili Çumra ilçesidomates yetiştiriciliği örneğinde incelenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler,Çumra Merkez ve Beylerce Tarımsal Kalkınma Kooperatifine kayıtlı 50 işletmedengayeli olarak seçilmiş ve anket çalışması sonucunda elde edilmiştir. Elde edilenveriler 2005-2006 üretim dönemine aittir.Yapılan projeksiyonlar sonucunda Dünya'da ve Türkiye'de önümüzdekiyıllarda domates üretim ve tüketiminin hızla artacağı tahmin edilmiştir. ncelenenişletmelerde ortalama arazi genişliği 18,99da. olup bu alan içinde domates ekim alanı%95,22'dir. şletmelerin ortalama parsel büyüklüğü 14,42da olarak tespit edilmiştir.şletmeler ortalamasına göre aktif sermaye değeri dekara 6187,13 YTL bulunmuştur.Pasif sermaye içinde öz sermaye %94,51 olarak tespit edilmiştir. şletmelerortalamasına göre Gayri Safi Üretim Değeri 18857,5 YTL, Saf Hasıla 6226,06 YTLve Tarımsal Gelir 1179,49 YTL hesaplanmıştır. Domates üretimi dekara ortalama 5,8kg bulunmuş ve 1 kg domatesin maliyeti 0,279YTL bulunmuştur. ncelenenişletmelerde domates üretim faaliyetinde kullanılan girdiler ve üretim miktarıarasındaki ilişkisi Y=0,532*X10,369 * X2-0,229 * X30,242 * X40,188 * X50,507 şeklindebelirlenmiştir. Modele dahil edilen değişkenlerin %85,37 düzeyinde modeliaçıkladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Domates üretiminde üreticilerin ilaç kullanırkenbilinçli davranmadıkları ve bilinç düzeyinin eğitim düzeyi ile değişmediği sonucunavarılmıştır.ANAHTAR KEL MELER: Domates Üretimi, Ekonomik Analiz, Cobb Douglass,Çevre
Özet (Çeviri)
3ABSTRACTMaster ThesisTHE ECONOMICS AND ENVIRONMENTAL ANALYSIS OF PESTICIDE USEIN TOMATO PRODUCTION IN CUMRA, KONYAAyşe Esra HAYIRLIOĞLUSelcuk University Graduate School of Naturaland Appllied Sciences Department of Agricultural EconumicsSupervisor: Prof. Dr. Cennet Oğuz2007,90 pagesJury: Prof .Dr. Cennet OĞUZProf. Dr. Asım KABUKÇUAssist. Prof. Dr. Yusuf ÇEL KPrediction of tomato production and consumption in Turkey as well as in theworld, economic analysis of tomato production and pesticide use knowledge wereinvestigated in the study for the tomato farms in Cumra district Konya province. Thedata were obtained from the members of Cumra Merkez Beylerce AgriculturalDevelopment Cooperative by applied 50 questioners for 2005-2006 productionperiod.The projection has showed that consumption and production of tomato will beraised in future in Turkey and the world. The average farm size was found as 18,99da. and the planting rate of tomato was about 95,22%.The average parcel of farms was found as 14,42 da. The active capital valuewas calculated as 6187,13YTL per da. The rate of capital stock in passive capital wasfound as 94,51% of the total. Gross production value, net return, agricultural incomewere found as 18857,5 YTL, 6226,06 YTL ve 1179,49 YTL. respectively. Theaverage tomato production for per da was found as 5,8 kg and the cost of 1 kgtomato was calculated as 0,279 YTL. The tomato production function wasdeterminate as Y=0,532*X10,369 * X2-0,229 * X30,242 * X40,188 * X5-0,507 where inputsexplained output as 85,37%. The knowledge of farmers base on pesticide use aboutenvironmental friendly use was not efficient and not significant at the level ofdifferent education.KEY WORDS: Tomato production, Economic analysis, Cobb Douglass,Environment