Konya yöresindeki şeker pancarı silolarında görülen fungal kaynaklı çürümeler ve çürümeleri etkileyen faktörler
Fungal rots in sugar beet storages in Konya surrounding and some factors effecting rots
- Tez No: 199713
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NUH BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziKONYA YÖRESİNDEKİ ŞEKER PANCARI SİLOLARINDAGÖRÜLEN FUNGAL KAYNAKLI ÇÜRÜMELER VE ÇÜRÜMELERİ ETKİLEYEN BAZIFAKTÖRLERBARIŞ SÜRELSelçuk Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitüsüBitki Koruma Anabilim DalıDanışman: Doç. Dr. Nuh BOYRAZ2007-94 SayfaJuri: Doç.Dr. Nuh BOYRAZYrd.Doç.Dr. Özden ÖZTÜRKYrd. Doç.Dr. Kubilay K. BAŞTAŞBu çalışma Konya Şeker Fabrikasına bağlı Altınekin, Beyşehir, İsmil, Kaşınhanı veFabrika (Merkez) tesellüm merkezlerinde 2004/2005, 2005/2006 kampanya dönemlerindeyürütülmüştür. Bu çalışmayla silolarda meydana gelen fungal kaynaklı çürümeler veçürümeleri etkiyen bazı faktörler araştırılmıştır. Bu amaçla iki yıl süreyle yukarıda sözü edilenşeker pancarı tesellüm merkezlerinde survey, bir yılda Kaşınhanı ve İsmil tesellümmerkezinde denemeler yürütülmüştür.Silolarda iki yıl süreyle yapılan surveylerde ortalama enfeksiyona yakalanma oranı 90.gün itibariyle % 52.1, ortalama hastalık şiddeti ise yine aynı gün itibariyle % 3.08 olaraktespit edilmiştir.Fungal kaynaklı çürümelere neden olan 9'u tür, 4'ü genus düzeyinde olmak üzeretoplam 13 fungal organizma saptanmıştır. Toplam izolatların % 83.67'si Penicillium spp. veFusarium spp.'ine ait iken Alternaria spp., Pythium spp., Rhizopus spp., Rhizoctonia solani,Botrytis cinerea ve Endomyces geotrichum ise % 16.33'ünü oluşturmuştur.Çürümeler üzerine bazı faktörlerin etkilerini belirlemek için Kaşınhanı ve İsmiltesellüm merkezlerinde 2004/2005 kampanya döneminde yürütülen denemelerde, en yüksekenfeksiyona yakalanma oranı yaralanmış şeker pancarı köklerinde saptanmıştır. Kaşınhanıtesellüm merkezinde, yaralı şeker pancarı köklerinin, 30 gün sonra % 35'i, 60 gün sonra %52'si, 90 gün sonra ise % 68'inin enfeksiyona yakalandığı gözlenmiştir. Hastalık şiddetiyaralanmış köklerde diğerlerine oranla daha yüksek çıkmıştır. Doksan gün sonra yaralanmışşeker pancarı köklerinde hastalık şiddeti % 7.55 olarak tespit edilirken, düzgün baş kesimiyapılmayan, topraklı-çamurlu ve kontrol olarak denemeye alınan şeker pancarı köklerindehastalık şiddetleri sırasıyla % 5.75, % 5.2, % 2.9 olarak saptanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Fungus, Konya, Şeker pancarı, silo çürüklüğü
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisFUNGAL ROTS IN SUGAR BEET STORAGES IN KONYA SURROUNDING ANDSOME FACTORS EFFECTING ROTSBARIŞ SÜRELSelçuk University, Institute of SciencesDepartment of Plant ProtectionSupervisor: Assoc. Prof. Dr. Nuh BOYRAZ2007-94 SayfaJury Members: Assoc.Prof.Dr. Nuh BOYRAZAssist.Prof.Dr. Özden ÖZTÜRKAssist.Prof.Dr. Kubilay K. BAŞTAŞThis study was conducted in Altınekin, Beyşehir, İsmil, Kaşınhanı and Factory(Center) sugar beet delivery centers (silos) in time period of 2004/2005 and 2005/2006. Alongwith this study, fungal rots in sugar beet storages in Konya region and some factors effectingrots were researched. For this purpose, surveys are done in above mentioned sugar beetstorages two years. More over, some experiences were carried out for determination effectsof some factors on sugar beet rots in Kaşınhanı and İsmil sugar beet delivery centers (silos).At the end of the surveys in sugar beet storages, infection rate was determined 52.1 %in 90 days. Also severity of disease was found as average 3.05 %.Thirteen fungal organizms that caused root rot in sugar beet storages were determined.At the end of the isolations 349 fungal isolate were obtained from sugar beet roots. 83.64 % oftotal isolates are belong to Penicillium spp. and Fusarium spp. isolates while 16.33 % ofisolates are belong to Alternaria spp., Pythium spp., Rhizopus spp., Rhizoctonia solani,Botrytis cinerea and Endomyces geotrichumIn the experiences that are conducted in Kaşınhanı and İsmil sugar beet deliverycenters for determination effects of some factors on sugar beet root rot in 2004/2005campaing seasons, the highest infection rate was determined on wounded sugar beet roots. 35%, 52 % and 68 % of wounded sugar beet roots were infected in Kaşınhanı sugar beetdelivery centers at the 30 th, 60 th and 90 th days respectively. Also disease severity is higheron wounded sugar beet roots than the others. While disease severity was found as 7.55% onwounded sugar beet roots, on other sugar beet roots (incorrect head cutting, soiled-muddy andcontrolled) were obtained as 5.75 %, 5.2 % and 2.9 % after 90 days.KEYWORDS: Fungus, Konya, Sugar Beet, Storage rot