Damızlık bıldırcın rasyonlarında soya küspesine alternatif bazı protein ek yemlerinin kullanım imkanları
The possibility of using some alternative vegetatif protein sources in breeder Japanese quails diets
  1. Tez No: 199714
  2. Yazar: NURCAN BATTALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİDAMIZLIK BILDIRCIN RASYONLARINDA SOYA KÜSPESİNE ALTERNATİF BAZIPROTEİN EK YEMLERİNİN KULLANIM İMKÂNLARINurcan BATTALOĞLUSelçuk ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüZootekni Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Oktay YAZGAN2007, Sayfa: 145Jüri: Prof. Dr. Oktay YAZGANProf. Dr. Yılmaz BAHTiYARCADoç. Dr. Alp Önder YILDIZBu çalışma farklı seviyelerde kabuksuz aspir küspesi (AK), kanola küspesi (KK) veyemlik bezelye (YB)'nin ve proteinaz ağırlıklı enzim ( Allzyme mix) içeren rasyonlarınyumurtlayan Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix Japonica) performans kriterleri,yumurta iç ve dış kalite kriterleri serum albumin ve kreatin seviyelerine etkilerini belirlemekamacıyla yapılmıştır.Denemede 6 haftalık yaştaki 240 dişi ve 120 erkek toplam 360 adet Japon bıldırcını,her birinde 5 alt grup ihtiva eden 24 deneme grubuna 15 adet ( 10 dişi ve 5 erkek) olmaküzere tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Her bir alt grup 2 dişi ve 1 erkek olmak üzere 3 adetbıldırcından oluşmuştur. Denemede buğday- soya küspesi ağırlıklı bazal rasyonda soyaküspesi (SK) yerine % 0, 15, 30 ve 45 AK, KK ve YB'nin ikame edildiği ve % 0- 0.1 enzimseviyeleriyle bunların kombinasyonlarından oluşan 24 muamelenin etkisi araştırılmıştır.Deneme 12 hafta sürmüş ve hayvanlar deneme boyunca ad-libitum olarak yemlenmiştir.İlave enzim ve protein ek yemlerinin, canlı ağırlık (CA), yumurta verimi (YV),yumurta ağırlığı (YV) yumurta kitlesi (YK), yumurta özgül ağırlığı (YÖA), şekil indeksi (SI)ve ölüm oranına (ÖO) etkisi önemli olmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisThe possibility of using some alternative vegetatif protein sources in breeder Japanese quailsdiets.Nurcan BATTALOĞLUUniversity of SelçukGraduate School of Natural and Applied ScienceDepartment of Animal ScienceSupervisor: Prof. Dr. Oktay YAZGAN2007, Page:145Jury: Prof. Dr. Oktay YAZGANProf. Dr. Yılmaz BAHTİYARCAAssoc. Prof. Dr. Alp Önder YILDIZThis study was carried out to determine the effects of different levels of dehulledsafflower seed meal (SSM), rapeseed meal(RSM), pea seed (PS) rations with and withoutprotianase on performance criteria internal and extarnal egg quality, serum albumen andcreatin, levels and of breeder Japanese quails.In the experiment, a total o 360 breeder Japanese quail with 6 weeks of age (male/female ratio: ½) were randomly assigned to the 24 dietary treatments. A 3* 4* 2 factorialarrangement of treatments comprising three alternative protein sources (SSM, RSM and PS),four replacement levels (0, 15, 30 and 45 %) and two enzyme levels (0, 0.01%) were usedwith five replicates of three bird each. The experiment lasted 12 weeks and diets wereprovided for ad- libitum access.Enzyme supplementation and protein sources used in the diets did not affect bodyweight (BW), mortality, egg production (EP), egg mass (EM), egg spesific gravitiy, shapeindex (SI). Feed intake was significantly affected by treatments and levels of SSM and RSM(P< 0.01). The levels of RSM and PS significantly influenced the feed conversion ratio (feed,g/egg mass, g), but feed intake was not affected by protein sources.