Patolojik görüntülerin bilgisayarlı analiz programı ile değerlendirilmesi
Evaluating pathological views with computer analyse programme
  1. Tez No: 199716
  2. Yazar: EVREN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Patoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Jüri: Prof.Dr. Novruz ALLAHVERDProf.Dr. Mustafa Cihat AVUNDUKDoç.Dr. Hakan IŞIKBu çalışmada, tanı amacıyla hastalardan alınan doku örneklerinden hazırlananpreparatlar üzerinde değerlendirme yapmamızı sağlayan, ?Görüntü Analizi Programı?geliştirilmiştir. Programın amacı, kişiden kişiye değişen değerlendirmeleri azaltmak veölçümleri belli bir standarda sokmaktır.Görüntüler Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Patoloji Anabilimdalı'ndakiörneklerden alınmıştır. Görüntünün seçimi ile analiz başlar. Görüntü üzerinde; alan bulma, açıbulma, kenar bulma, bulanıklaştırma, keskinleştirme, alan saydırma, renkleri birbirineoranlama, negatifini alma, griye çevirme, renk skalasına göre boyama, şekil(dikdörtgen, daire,poligon, rastgele) kullanarak analiz etme işlemleri yapılabilir. Uzman patologun görüntüanaliz sonuçlarına göre değerlendirme yapması ile süreç son bulmaktadır.Bilgisayarlı görüntü analizi sistemi sayesinde, patolojik görüntüler üzerinde sayısalverileri kullanarak hızlı, güvenli ve gerçeğe daha yakın sonuçlar üretileceği öngörülmektedir.Anahtar Kelime: Patoloji, Görüntü Analizi, Görüntü şleme.
Özet (Çeviri)
Jury: Prof.Dr. Novruz ALLAHVERDProf.Dr. Mustafa Cihat AVUNDUKAssoc.Prof.Dr. Hakan IŞIKIn this research, an ?Image Analysis Program?, which helps to evaluate sampletisssues taken from patients for diagnosis, has been developed. The aim of the program is tolower evaluations changing from one person to another and put measurements into a standart.Images has been tahen from the department of patology, Meram Medicine Faculty ofSelçuk University. Analysis begis with the selection of the image. Analysis process includesfinding area, angle and margin on the image, blur and sharpening the image, comparingcolors, turning to image negative and grey, painting according to color scale,shaping(rectangle, circle, polygon, custom shape). The process ends with the evaluation of apathologist according to the result of analysis.It is believed that fast, reliable and more definite results will be acquired by usingstatistical datas on pathological images with the usage of computer based image analysissystem.Key Words : Pathology, Image Analysis, Image Processing.