Organik çinko kaynaklarının Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix Japonica) nispi biyolojik kullanılabilirliği
A research about relative bioavailability of zinc from organic sources in Japanese quails (Coturnix coturnix Japonica)
  1. Tez No: 199744
  2. Yazar: ANAKIZ KOLAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ BAHTİYARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETOrganik çinko (Zn) kaynaklarının nispi biyolojik kullanılabilirliğini (NBK) tespitetmek için, günlük yaşta, karışık cinsiyette, 800 adet Japon bıldırcını ile bir araştırmayapılmıştır. Araştırmada mısır-soya küspesine dayalı Zn seviyesi düşük bir bazal (ana)rasyona 0, 40, 80 ve 120 mg/kg Zn sağlayacak şekilde çinko asetat (ZnAs), çinko lisin (ZnL),çinko metionin (ZnM), çinko biopleks (ZnBp) ve çinko Avila (ZnAv) formunda Znkatılmıştır. Araştırmada toplam 16 rasyon (ana rasyon + 5 Zn kaynağı x 3 Zn seviyesindenoluşan 15 rasyon) kullanılmıştır. Üç hafta süren araştırmada yem ve su serbest miktarlardaverilmiş ve ZnAs standart olarak alınmıştır.Bıldırcınların 21 günlük yaştaki CA ve CAA değerleri rasyon organik Znkaynaklarından önemli derecede etkilenmiş ve bu parametrelerin her ikisi de (sırasıyla,P=0.060 ve 0.054) ZnM verilen bıldırcınlarda, ZnL ve ZnBp verilen bıldırcınlardan dahayüksek bulunmuştur. Bıldırcınların yem tüketimleri ve yem değerlendirme katsayıları(yem/CAA) bakımından gruplar arasında önemli farklılıklar bulunmuş olup, muamelelerin(interaksiyonların) bu özelliklere etkisi denemenin farklı dönemlerinde farklı şekildeolmuştur.Bıldırcın kemiklerinin, kemik kalınlığı (çap), ortalama kemik duvarı kalınlığı, kemikkesme kuvveti, kesme gerilmesi ve kesme enerjisi gibi kemik biyomekanik özellikleribakımından muameleler arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAn experiment, with a total of 800, 1-day-old unsexed Japanese quails, was conductedto determine the relative bioavailability (RBV) of organic Zinc (Zn) sources. In theexperiment, basal maize-soya bean meal diet having low Zn content supplemented with 0,40, 80, and 120 mg/kg added Zn as zinc acetate (ZnAs), zinc lysine (ZnL), zinc methionine(ZnM), zinc bioplex (ZnBp) and zinc avila (ZnAv). A total of 16 diets (one basal diet +15diets consisting of five Zn sources and three Zn levels) was used in the experiment. Feed andwater supplied as adlibitum and ZnAs was used as the standart in the experiment which waslasted three weeks.Body weights and body weight gains of quails at 21 days of age were effected bydietary organic Zn sources and both of these parameters (P=0.060 and 0.054 recpectively)were greater in quails given ZnM than that of quails given ZnL and ZnBp.