Tübüler yapıştırıcı bağlantılarda gerilme analizi
Stress analysis of adhesive bonded tubular lap joint
- Tez No: 199786
- Danışmanlar: PROF.DR. DURMUŞ GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETYüksek Mühendislik TeziTÜBÜLER YAPIŞTIRICI BAĞLANTILARDA GER LME ANAL ZTuğçe Yayla YAZICIZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMakine Mühendisliği Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. Durmuş GÜNAYHaziran 2007, 58 sayfaYapıştırıcı malzeme ile bağlı tübüler bindirme bağlantıda eksenel çekme yükünden dolayıoluşan gerilmeler sonlu eleman yöntemiyle analiz edilmiştir. Bağlantı geometrisi malzemeve yükleme bakımından eksenel simetriye sahip olduğundan, eksenel simetrik bir problemolarak ele alınıp, eksenel simetrik sekiz düğümlü izoparametrik eleman seçilerek analizyapılmıştır.Bu çalışmada farklı yapıştırıcı kalınlıklarının ve bindirme uzunluklarının gerilmeüzerindeki etkileri incelenmiş ve grafiksel olarak değişimlerine yer verilmiştir. Gerilmedeğerinin bağlantıda genellikle yapıştırıcı bölgesinin uç kısımlarında oluşmasından dolayı,sadece yapıştırıcı bölgesindeki Ï rz kayma gerilmesi, Ï r radyal gerilme ve Ï e eş değergerilmenin değişimleri incelenmiştir.Anahtar Sözcükler : Gerilme analizi, yapıştırma bağlantı, tübüler bindirme bağlantı.Bilim Kodu : 625.03.00iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. ThesisSTRESS ANALYSIS OF ADHESIVE BONDED TUBULAR LAP JOINTTuğçe Yayla YAZICIZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Mechanical EngineeringThesis Advisor: Prof. Dr. Durmuş GÜNAYJune 2007, 58 pagesAdhesive bonding provides a convenient and light method of assembling structureconsisting of thin-walled tubes. In the present study, stress distrubitions in the adhesivebonded tubular lap joints subjected to tensile load are analysed by the finite elementmethod. The purpose of this work is to show the location of the significant stresses in thejoints and to determine effects of the adhesive thickness, overlap length, materialsproperties on the stress distrubitions.In this study, effects of various thickness and bonded length of adhesive on stress isinvestigated. The value of stres at the end points of adhesive is higher than the other pointsso the variation of shear stress Ï rz , radial stress Ï r and Von-mises stress Ï e is investigatedat the adhesive region.Key Words : Stress analysis, adhesive bonded, tubular lap joint.Science Code : 625.03.00iv