Sonlu boyutlu fuzzy normlu lineer uzayları
Finite dimensional fuzzy normed linear space
  1. Tez No: 199785
  2. Yazar: ZÜHAL ÇALIŞKAN EFE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜLİN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZETBilim Uzmanlığı TeziSONLU BOYUTLU FUZZY NORMLU L NEER UZAYLARIZühal ÇALIŞKAN EFEZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMatematik Anabilim DalıTez Danışmanı:Yrd. Doç. Dr. Tülin COŞKUNMayıs 2007, 61 sayfa.Bu tezde, fuzzy mantığı ile ilgili temel tanımlar incelenmiş ve fuzzy normlu lineeruzayların genel yapısı hakkında çalışılmıştır. lk olarak sonlu boyutlu fuzzy normlu lineeruzaylarda belirli koşullar altında fuzzy normu tanımlanmış ve bu normun fuzzy denkliğiüzerine çalışılmıştır. Son olarak da fuzzy normlu lineer uzaylarının sonlu boyutlu fuzzy altuzayların fuzzy tamlanışı konusuna değinilmiştir.Anahtar Sözcükler : Fuzzy küme; fuzzy sayısı; fuzzy reel sayısı; fuzzy norm; fuzzynormlu lineer uzaylar; fuzzy normlu lineer uzayların tamlanışı.Bilim Kodu : 403.03.01iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc.ThesisF N TE D MENS ONAL FUZZY NORMED L NEAR SPACEZühal ÇALIŞKAN EFEZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of MathematicsThesis Advisor : Assist. Prof. Dr. Tülin COŞKUNMay 2007, 61 pages.In this thesis, the basic definitions related with the fuzzy logic are investigated and it isstudied about the general structure of the fuzzy normed linear space. We firstly defined afinite dimensional fuzzy normed linear space and we studied the fuzzy equivalence of thisnorm. Finally, the completeness of finite dimensional fuzzy subspaces of a fuzzy normedlinear space is mentioned.Key Words : Fuzzy set; fuzzy number; fuzzy real number; fuzzy normed linear space;Complete fuzzy normed linear spaces.Bilim Kodu : 403.03.01iv