Yaşlandırılan çift-fazlı çeliklerin mekanik davranışlarının incelenmesi
The mechanical properties of strain aged dual phase steels
- Tez No: 199799
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çok iyi yüzey kalitesine ve iyi şekillenebilme özelliğine sahip olan çift-fazlı çelikler soğukdeformasyona oldukça uygundur. Bu çalışmada ön deformasyon uygulandıktan sonrayaşlandırılan çift-fazlı 3244 karbon çeliği ve 4936 mikroalaşım çeliğinin yaşlanmadavranışları araştırılmıştır. Ön deformasyon işleminden sonra 25-250ºC aralarındayaşlandırılan çeliklerin mikro sertlikleri, çekme ve akma dayanımları yaşlanma sıcaklığınabağlı olarak farklılık göstermiştir. Örneğin %2, %4 ve %6 ön deformasyon işlemindensonra 100ºC'de yaşlandırılan çelik 3244 ve çelik 4936 numunelerinin akma ve çekmedayanımları artmıştır. Bu, arayer atomlarının dislokasyonlar etrafında atmosferoluşturmasının bir sonucudur. Yaşlanma sıcaklığının 150, 200 ve 250ºC'ye çıkarılmasımartensitin temperlenmesine neden olarak akma dayanımını düşürmüştür. Ayrıca 4936mikroalaşım çeliğinde yaşlanma, 3244 karbon çeliğine göre 100, 150, 200 ve 250ºCyaşlanma sıcaklıklarında daha yavaş olarak meydana gelmiştir. Bunun nedeni çeliklerinfarklı kimyasal bileşime sahip olmasıdır.Anahtar Sözcükler :Mikro alaşımlı çelikler, karbon çelikleri, statik yaşlanma sertleşmesi,ön deformasyon.
Özet (Çeviri)
Dual phase steels characterized by good formability and excellent surface finish, aresuitable for applications where processing involves cold deformation. In this work aninvestigation has been conducted into the cold deformation ageing susceptibility of carbonsteel, 3244 and microalloyed steel, 4936, both certainly dual phase micro structure.Changes in mechanical properties such as phase micro hardness, ultimate tensile strengthin both types of steel were observed at ageing temperatures between 25-250ºC. Forexample, both yield strength and UTS exhibit maximum values at ageing temperature of100ºC for the pre-strains %2, %4 and %6. This is due to the formation of solute atomatmospheres around dislocations. When the ageing temperature increased to 150, 200 or250ºC, yield strength decreased due to tempering effect that begins in martensite phase. Inaddition, the ageing in microalloyed 4936 steel occurred more slowly than in 3244 carbonsteel having dual-phase structure. This was clearly observed at temperature of 100, 150,200 and 250ºC and was associated with the chemical composition of the steel.Key Words : Microalloyed steels, carbon steels, static strain ageing, pre-strain.