Kentsel yenileme kapsamında kentsel dönüşüm projelerinin İstanbul Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Projesi örneğinde irdelenmesi
The investigation of urban transformation projects in the scope of urban renewing in İstanbul Küçükçekmece Urban Transformation Project sample
  1. Tez No: 199812
  2. Yazar: ŞEBNEM ÖNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEBAHAT AÇIKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZETPeyzaj Yüksek Mimarlığı TeziKENTSEL YEN LEME KAPSAMINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELER N NSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJES ÖRNEĞ NDERDELENMESŞebnem ÖNERZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüPeyzaj Mimarlığı Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Sebahat AÇIKSÖZOcak 2007, 131 sayfaTürkiye, yaşamakta olduğu kentleşme sorunları sebebi ile hem sektörel açıdan hem desosyal açıdan birçok etkiye maruz kalmaktadır. 1950'li yıllardan itibaren çoğalan göçunsuru, kentsel sorunların oluşumundaki ana neden olarak göze çarpmaktadır. Göçleberaber ortaya çıkan ekonomik ve sosyal problemler, kişilerin yaşam mekânlarına dayansımış ve gecekondulaşma, hızlı bir şekilde ilerlemeye başlamıştır. Dolayısıylagecekondulaşma, beraberinde `kalitesiz yaşam mekânları'nı getirmiştir. Yukarıda değinilenunsurlara paralellik oluşturması açısından, bu çalışmada; stanbul li'ne bağlıKüçükçekmece lçesi, araştırma alanı olarak seçilmiştir.Çalışma alanları; doğal ve tarihû değerlerin varlığı bakımından zengin bir niteliğe sahiptir.Ancak, gelişigüzel ve plânsız yapılanmanın etkisi altında olduğu için de yaşanabilirliğiolan bir kent mekânı görünümünde bulunmamaktadır. Bu sorun, özellikle Ayazma veAltınşehir Mahalleleri'nde açıkça görülmektedir.iiiiv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Sc. ThesisTHE INVESTIGATION OF URBAN TRANSFORMATION PROJECTS IN THESCOPE OF URBAN RENEWING IN STANBUL KÜÇÜKÇEKMECE URBANTRANSFORMATION PROJECT SAMPLEŞebnem ÖNERZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Landscape ArchitectureThesis Advisor: Asst. Prof. Sebahat AÇIKSÖZJanuary 2007, 131 pagesTurkey is the under of the effects both sectorel and social with the reason of urbantransformation that has been nowadays. From the beginning of 1950?s the increasingmigration reason, has been standing out as the main reason of urban problems. Theeconomical and social problems that were seen with the migration affected the people?slives and squattering has been increasing rapidly. Consequently squattering has brought theshoody living places. Küçükçekmece town which has been in stanbul was chosen assearching area in this study because of its parallelism.It has a rich quality with its study areas, natural and historical values. But casually andunplanned building shows it as a city which doesn?t have less unlively. This problem hasbeen especially seen in Ayazma and Altınşehir district.iiiiv