Düzenli depolama sahaları sızıntı suları, kontrol ve bertaraf yöntemleri ve bir uygulama
Methods of control and disposal of leachate in landfills and a practice
- Tez No: 199864
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
DÜZENL DEPOLAMA SAHALARI SIZINTI SULARI, KONTROL VE BERTARAFYÖNTEMLER VE B R UYGULAMA(Yüksek Lisans Tezi)Seçil ÖZGÖÇMENGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETKatı atık depolama sahalarında; çöpün içinde bulunan nem ve sahaya dışarıdan girensulardan kaynaklı olarak, yüksek oranda organik ve inorganik kirletici özelliğe sahipsızıntı suyu olarak adlandırılan sular oluşmaktadır. Depolama sahasında oluşan sızıntısularının miktarını ve karakteristiğini belirlemek oldukça zor olmaktadır. Sızıntı suyumiktarı atığın bileşimi, işletim şekli, mevsimsel değişim, atığın nem tutma kapasitesi vedepolama sahasının özelliklerine bağlıdır. Sızıntı suyu karakteristiği ise atığın bileşimi,işlenmesi, depo sahasının yaşı ve fiziksel-kimyasal reaksiyonlara bağlıdır.Yaptığımız çalışmada; düzenli depolama sahalarının genel yapısı ve bu sahalardameydana gelen olaylar anlatılmıştır. Sızıntı suyu miktarının tespiti ve buna etki edenfaktörlere değinilmiştir. Sızıntı suyu karakterizasyonu ortaya konmaya çalışılırken,bunun üzerine etki eden parametreler incelenmiştir. Depo sahasının sızıntı suyununkarakteristiğinin yaşıyla değişimi vurgulanmaya çalışılmış, uygulanabilir sızıntı suyubertaraf yöntemlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca 1995 yılında işletmeye alınmış olanOdayeri düzenli depolama sahası arıtma tesisine ait uygulama yapılmıştır. Buçalışmalarda tesise gelen sızıntı suyu miktarına, atık miktarı ve yağışın etkisiincelenmiştir. Sızıntı suyu miktarının kış aylarında arttığı gözlenmiştir. Ayrıca arıtmatesisinin amacı olan KO ve NH4-N giderim veriminin ne oranda yapıldığı belirlenmeyeçalışılmıştır. 2005 yılı giderim verimi olarak, KO için %62, NH4-N için %46 değerleribulunmuştur.Bilim Kodu : 903.1.074Anahtar Kelimeler : Düzenli depolama, sızıntı suyu, sızıntı suyu arıtımıSayfa Adedi : 82Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Erdoğan HASDEM R
Özet (Çeviri)
METHODS OF CONTROL AND DISPOSAL OF LEACHATE IN LANDFILLS ANDA PRACTICE(M.Sc. Thesis)Seçil ÖZGÖÇMENGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTWater with highly organic and inorganic contaminant characteristics called leachate isformed by the humidity of waste and external waters entering to the landfill site. It isquite hard to determine the amount and characteristic of the leachate. The amountdepends on the waste composition, method of operation, seasonal changes, capacity ofthe waste to hold humidity and the landfill characteristics. Waste composition andtreatment method, age of landfill and the physical-chemical reactions are the mainsources determining leachate characteristics.In this study, the general structure of landfill sites and the on-site processes are defined.Determination of the leachate amount and the effecting factors are also mentioned.Effective parameters were analyzed while determining leachate characteristics. Effortwas made to highlight changes in the characteristic by the age of leachate and theapplicable methods of disposal were discussed. Furthermore, studies were made ontreatment plant of Odayeri landfill site that has been in operation since 1995. With thesestudies effects of the waste amount and rainfall on the amount of leachate entering to theplant were analyzed and an increase in the amount was observed in winter period.Moreover, efficiency ratio of COD and NH4-N removal was tried to be determine.Removal ratios for COD 62% and NH4-N 46% were calculated in 2005.Science Code : 903.1.074Key Words : Landfill, leachate, leachate treatmentPage Number : 82Adviser : Prof. Dr. Erdoğan HASDEM R