İçerik yönetim sistemli WEB sitesi hazırlama modülü
Preparing an example WEB site with content management system
- Tez No: 199863
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ivİÇERİK YÖNETİM SİSTEMLİWEB SİTESİ HAZIRLAMAMODÜLÜ(Yüksek Lisans Tezi)Şendoğan ŞENGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAralık 2006ÖZETİnternet günden güne artan bir hızla gelişmekte ve bu gelişimle insanlarınihtiyaçları ve beklentileri de artmaktadır. Artık klasik HTML sayfaları artanbeklentilere cevap veremeyecek kadar geri kalmış ve yerini veritabanındançalışan sitelere bırakmıştır. PHP özellikle web için tasarlanmış olan sunucutaraflı bir script dilidir. MySQL veritabanıyla oldukça hızlı ve sorunsuzçalışmaktadır. Bu çalışmada, PHP ve MySQL kullanılarak ders içeriklerinininternet üzerine aktarılmasını sağlayan bir web sayfası tasarımı yapılmıştır.Tasarımın en büyük özelliği, kullanıcıların hiçbir web tasarım bilgisine gerekolmaksızın sayfanın güncellemesini hazırlanan web arayüzü ile yapabilmesidir.Ders içerikleri için hazırlanan bu tasarım menülerinin yönetici tarafındanoluşturulmasına imkan sağladığından diğer web siteleri için de kullanılabilir.Bilim Kodu : 702.3.306: İçerik Yönetim Sistemi, Uzaktan EğitimAnahtar KelimelerSayfa Adedi : 42Proje Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nurettin DOĞAN
Özet (Çeviri)
vPREPARING AN EXAMPLE WEB SITEWITH CONTENT MANAGEMENT SYSTEM(M.Sc. Thesis)Şendoğan ŞENGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGYDecember 2006ABSTRACTThe Internet is evolving with an increasing speed day by day and with thisdevelopment also the needs and the expectations of human beings increase.Nowadays classical HTML pages are so out dated to fall short of expectationsand leave its place to the sites that work over a database. PHP is a server basedscript language that specially designed for web. It works considerably effectiveand fast with MySQL database. In this study, a web site has been designed foruploading lesson contents to The Internet by using PHP and MySQL. The mostimportant speciality of this design is the administrator isn?t required any webdesign knowledge to update the preparation of the page by web interface. Thisdesign, which has prepared for uploading lesson contents to Internet, is usablealso other web sites because this design give possibility to administrator forcreate of menus.Science Code : 702.3.306Key Words : Content Management System, Distance education.Page Number : 42Adviser : Assist Prof. Dr. Nurettin DOĞAN