Trafik güvenliği açısından trafik kontrol işaretlerinin yeri ve önemi
The function and importance of traffic control signs in traffic safety
- Tez No: 199885
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ivTRAFİK GÜVENLİĞİ AÇISINDANTRAFİK KONTROL İŞARETLERİNİN YERİ VE ÖNEMİ(Yüksek Lisans Tezi)Cumali KARTALGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜŞubat 2007ÖZETTrafik, insan yaşamında yüksek katılımlı tehlike alanlarından biri olan, kendineözgü akış ve düzeni bulunan sistemli bir faaliyettir. Trafik aktivitesine katılmakiçin, sürücü, yaya, yolcu, araç ve seyir için belli kurallar öngörülmüştür. Bukuralların başında da trafik işaretleri gelir. Trafiğin kontrol edilebilmesi içinkullanılan işaretler, düzen, güvenlik, yöneltme, iletişim ve sorumluluklarınbelirlendiği genel fonksiyonlar ile her bir işaretin ayrı anlam içermesini sağlayanözel fonksiyonları vardır. Sürücüler, trafik işaretlerinden elde ettikleri bilgilerle yolile ilgili beklentilerini doğru bir şekilde karşılayıp, sürücülük deneyimlerini debirleştirmek suretiyle yoldaki mevcut potansiyel tehlikelere karşı doğru ve etkinbir şekilde cevap verebilirler.Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde trafik kontrolişaretlerinin kullanımında yaş, din, dil, ırk ve coğrafi farklılıkları ortadankaldırarak işaretlere gerekli ciddiyet kazandırıp mesajı karşıdaki insana iletmekiçin kullanılan semboller üzerinde durulurken, ikinci bölümde; ülkemizkarayollarındaki mevcut trafik kontrol araçlarını düzene sokmak, yetki vesorumlulukları ortaya koyarak plan ve prensipleri oluşturmak maksadıyla şehiriçi ve şehir dışı tüm tali ve anayollardaki işaretlerin (otoyollar hariç) dayanaknoktası olan Trafik İşaretleri Elkitabı (TİE) incelenmiş ve son bölümde devişaretlerinin oluşumunu etkileyen faktörler ele alınmıştır. Sürücüler tarafındankullanılacak her bir işaret için verilecek karar, trafik işaretinin fonksiyonununtanımı üzerinden temel alınması gerekliliği vurgulanarak, fonksiyon değerlendirmeformu oluşturulmuştur. Oluşturulan fonksiyon değerlendirme formu ileuygulamada görülen hataları tespit etmek maksadıyla Ankara ilinde çalışmayapılmıştır. Örnekleme olarak yapılan çalışmanın sonucunda işaretlerin fonksiyondeğerlendirme formu ile işlevsellikleri kontrol edilmiş ve üretimden yollardakimontajlarına kadar pek çok alanda sürücülerin algısını olumsuz etkileyenuygulamalar sebepleriyle birlikte açıklanmıştır.Bilim Kodu : 705.1.530Anahtar Kelimeler : Trafik işaretleri, trafik güvenliği, kazalar, semboller, trafik...işaretleri elkitabıSayfa Adedi : 126Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İhsan BATMAZ
Özet (Çeviri)
viTHE FUNCTION AND IMPORTANCE OF TRAFFIC SIGNSIN TRAFFIC SAFETY(M.Sc. Thesis)Cumali KARTALGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2007ABSTRACTTraffic is one of the most dangerous areas of the human life which has its owncontinuity and system. There are some rules for joining this activity for drivers,pedestrians, passengers, and vehicles. First one of these rules is obeying thesigns. Signs, that are used for controlling the traffic have organizing, safety,directive, communication and responsibility defining functions. Also these havespecific function that gives different meaning to different signs. Drivers canhave true expectations by means of traffic signs and combining these with theirexperiences they can have convenient replies to potential dangers occurring onthe road.This study constitutes 3 basic sections. First, symbols that are used fordelivering serious messages to people that is independent of different age,religion, language, ethnicity, and geographic conditions. Second, analyzing theTraffic Signs Handbook (TSH).This handbook is the basis of the signs that aimsto establish principles and plans to organize traffic agents, to define theauthorities and responsibilities on the roads and ancillary roads in the city orthat are extramural (except motorways). Third, factors affecting theestablishment of these signs.viiDriver decisions based on each sign must stand on function definition of eachtraffic sign. After emphasizing this point a function analysis form is developed.A sample study is conducted to observe the mistakes on practice in Ankaraprovince by using function analysis form. In this sample study, functionalities ofthe signs were inspected by means of function analysis form and applicationsthat have negative effects on drivers? perceptions caused from many elements(such as manufacturing, mounting etc.) are explained with their reasons.Science Code : 705.1.530Key Words :Traffic signs, traffic safety, accidents, symbol, traffic signs..handbookPage Number : 126Adviser :Assis. Prof. Dr. İhsan BATMAZ