Apartman konut mutfaklarının iç mekan tasarımının kullanıcı memnuniyetine etkileri
Effects of kitchens interior design in apartment dwellings on user satisfaction
- Tez No: 199886
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
vEFFECTS OF KITCHENS INTERIOR DESIGN IN APARTMENTDWELLINGS ON USER SATISFACTION(M.Sc. Thesis)Fevzi YEŞ LKAVAKGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2006ABSTRACTToday to compensate dwelling needs, the constraction of the commonarchitectural planned apartment dwellings, especially addressing to the middlesocio-economic status (SES) users, continues rapidly. In this research it is triedto determine to what extend the kitchens of the apartment dwellings in commonarchitectural plan meet the daily needs of the users and whether there arecomplaints or not. Therefore, kitchens of 4 apartments in the common typearchitectural plan in Eryaman 7th stage in Ankara that is thought to beaddressing to middle SES, is involved in this research. A detailed questionnairehas been done to dwelling users for their evaluating their kitchens.Consequently, it is found out that users find the kitchens in the common typemade by TOK generally adequate and evaluate the quality of space perceptionpositively. On the other hand, it is seen that most of the users complain aboutthe deficiency of storing units in kitchen space. Another striking result is thatthe users utilizing their kitchens as uninteresting / ordinary places.Science code : 711.3.023Key words : Apartment dwellings, Services space, Kitchen, Interior design.Page number : 103Adviser : Assist. Prof. Dr. Kemal YILDIRIM
Özet (Çeviri)
ivAPARTMAN KONUT MUTFAKLARININ Ç MEKÂN TASARIMININKULLANICI MEMNUN YET NE ETK LER(Yüksek Lisans Tezi)Fevzi YEŞ LKAVAKGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2006ÖZETGünümüzde artan konut ihtiyacını karşılamak amacıyla, özellikle orta sosyo-ekonomik düzey (OSED) kullanıcılara hitap eden aynı tip mimari plandakiapartman konutların üretimi hızla devam etmektedir. Bu araştırmada, aynımimari özelliklere sahip apartman konut mutfaklarının, kullanıcıların günlükgereksinimlerini ne ölçüde karşıladığı ve şikâyetlerinin olup olmadığıbelirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, Ankara?nın OSED?e hitap ettiğidüşünülen Eryaman 7. etapta bulunan aynı tip mimari plana sahip 4 adetapartman konutta bulunan konut mutfakları araştırma kapsamına alınmıştır.Konut kullanıcılarına mutfaklarıyla ilgili değerlendirmeleri için ayrıntılı biranket uygulanmıştır. Sonuçta, kullanıcıların TOK tarafından yapılan aynı tipmutfakları genel anlamda yeterli buldukları ve mekânın algısal kalitesiniolumlu yönde değerlendirdikleri anlaşılmaktadır. Buna karşın, kullanıcılarınbüyük bir kısmının mutfak mekânındaki depolama ünitelerinin eksikliğindenyakındıkları görülmektedir. Dikkat çekici diğer bir sonuçta, kullanıcılarınmutfaklarını ilginç olmayan/sıradan bir mekân olarak değerlendirmeleridir.Bilim Kodu :711.3.023Anahtar kelimeler :Apartman konut, Servis mekânı, Mutfak, ç mekântasarımı.Sayfa Adedi :103Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Kemal YILDIRIM