Modern dönel kavşakların kapasite ve trafik güvenliği yönünden incelenmesi
The investıgatıon of roundabouts in terms of capacıty and traffıc safety
  1. Tez No: 199884
  2. Yazar: EFKAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. NİHAT EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ivMODERN DÖNEL KAVŞAKLARIN KAPASİTE VE TRAFİKGÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Efkan YÜKSELGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2007ÖZETÜlkemiz yolcu ve yük taşımacılığında karayolunun yoğun olarak kullanıldığı vekarayolu ulaşımının büyük önem taşıdığı bir ülkedir. Bunun sonucu olarak dayoğun trafik kazalarının yaşandığı bir ülkedir. Ülkemizdeki trafik kazalarıüzerinde yapılan istatistiksel çalışmalar şehir içindeki ölümlü ve yaralanmalıkazaların % 47'sinin ve şehir dışındaki ölümlü ve yaralanmalı kazaların ise% 37'sinin kavşaklarda meydana geldiğini göstermektedir. Avrupa ülkelerindeise ortalama olarak karayolları üzerinde meydana gelen trafik kazalarının%27'si, toplam ölümlü kazaların ise %10'u kavşaklarda meydanagelmektedir [1,2].Türkiye'de de tasarım ve düzenlemesi hatalı, belli standardı olmayan vesürücülerin algılamasını güçleştiren kavşakların, karayolları üzerinde önemlikaza noktaları olduğu bilinmektedir.Bu iki noktadan hareket ederek, yol ve kavşak kullanıcılarının temel beklenti veihtiyaçlarının öncelikle ortaya konulması, kapasite ve güvenlikparametrelerinin dengelenmesi, buna uygun karayolu ve özellikle kavşakaltyapısının oluşturulması, hem rasyonel hem de güvenlik ilkelerini yerinegetiren teknik bir yaklaşım biçimidir.vModern dönel kavşaklar kendilerine özgü yapıları nedeniyle güvenliğiartırmaktadırlar. İyi tasarlanmış bir modern dönel kavşak yüksek hızlarıönlemekte, çatışma sayılarının sayısını azaltmakta, hız farkları ve hızdeğişikliklerini azaltarak kazalardaki yönsel ve kütlesel etkileri en azaindirmektedir. Geleneksel dur kontrollü ve sinyalize kavşaklarda dik açı ilekavşağa giriş, sola dönüş ve kafa kafaya çarpışma tipleri yaygın olan çarpışmatipleridir. Bu tip çarpışma tiplerinde direkt olarak ve yüksek hızla kavşağagirildiği için çarpışma şiddeti yüksek olmaktadır. Modern dönel kavşaklarda butip ciddi çarpışma tipleri tüm araçlar aynı yönde seyahat ettiği için büyükoranda elimine edilmektedir. Sinyalize ve kontrolsüz kavşakların modern dönelkavşaklara dönüştürülmesi ile kavşaklara giriş hızı düşürülmekte; sürücülerinhız yapması ve kırmızı ışıkta ani duruşları engellenmekte olduğu için muhtemelçarpışmaların şiddeti azaltılmaktadır.Bu tez çalışması genel olarak modern dönel kavşakların kapasite ve güvenlikparametrelerini esas alan karar verme sürecini değerlendirmektedir.Bilim Kodu : 911.1.134Anahtar Kelimeler : Modern Dönel KavşaklarSayfa Adedi : 154Tez Yöneticisi : Dr. Nihat EROĞLU
Özet (Çeviri)
viTHE INVESTIGATION OF ROUNDABOUTSIN TERMS OF CAPACITY AND TRAFFIC SAFETY(M.Sc. Thesis)Efkan YÜKSELGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn our country, passenger and freigh transportation have been realized by roadtransportation heavly. As a natural result of unbalanced transportation andheavy traffic burden of road intrastracture, traffic accidents frequently occuredon road. According to the conclisions of statistical studies, % 47 of injury andfatality accidents on urban roads and %37 of rural roads happened atintersections. In European country % 27 of road accidents and % 10 of totalfatal traffic accidents occur at the intersections [1,2].Improperly designed intersections and intersections which are not regulated tofunction safely without specific standards constitute the black spots in Turkey.From these two points it can be inferred that first of all, the definition of basicneeds and demands of highway and intersection users, the balancing of capacityand safety parameters , the formation of highway and intersectioninfrastructure suitable for this balance are the reasonable technical approachesto traffic safety.Several features of roundabouts promote safety. A good designed roundaboutsprevents high driving speeds, reduced the number of conflicts and decreasesviispeed differences and variations in effect caused by mass and direction. Attraditional intersections with stop signs or traffic signals, some of the mostcommon types of crashes are right-angle, left-turn, and head-on . These types ofcollisions can be severe because vehicles may be traveling through theintersection at high speeds. With roundabouts, these types of potentially seriouscrashes essentially are eliminated because vehicles travel in the same direction.Installing roundabouts in place of traffic signals and non control intersectionscan also reduce the likelihood of rear-end crashes and their severity byremoving the incentive for drivers to speed up as they approach green lights andby reducing abrupt stops at red lights.This thesis study examines decision making process in designing andmaintenance of roundabouts the traffic and safety parameters of thesestructures.Science Code : 911.1.134Key Words : Modern RoundaboutsPage Number : 154Adviser : Dr. Nihat EROĞLU