Hastane işletmelerinde yönetim muhasebesi
  1. Tez No: 19991
  2. Yazar: ÇETİN AKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL BÜYÜKMİRZA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
372 ÖZET Bu araştırma hastane işletmesi yöneticilerinin yasal zorunluluk dışında hastane yönetimi için ihtiyaç duydukları finansal bilgileri sağlamayı amaç edinmiş bulunan Yönetim Muhasebesi sisteminin hastanelerde uygulanabilirliğini göstermek için yapılmıştır. Devlet hastane işletmelerinde Yönetim muhasebesi tekniklerinin uygulanabilmesi için öncelikle 4 ayrı hastane genel muhasebesi alt sisteminde tutulan finansal bilgilerin analize elverişli finansal tablolarda konsolide edilmesine ve bu tabloların enflasyon etkilerinden arındırılmasına gerek vardır. Yönetim muhasebesi tekniklerinden elde edilen bilgiler geçmişin irdelenmesinden daha çok geleceğe yönelik kararların alınmasında yönetime yardımcı olmaktadır. Bu nedenle yönetim muhasebesi analizlerinin sonuçları hastane yönetiminde mevcut durumda reel kıstaslara dayalı bütçeleme ve GB fon tahsislerinde rahatlıkla kullanılabileceği gibi, daha ileri aşamada yönetim muhasebesi uygulamalarının yönlendirilmesi, üretim standartlarının belirlenmesi, ve hastaneler arası finansal karşılaştırmalar yapılarak performans ölçümlerinin yapılmasında başarı ile kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
373 SUMMARY This study has been undertaken to illustrate the applicability of Management Accounting system established with the aim of providing hospital administrators with financial information that is not necessarily required by Law. In public sector hospitals, in order to implement Management Accounting techniques, all financial information generated through four hospital cost accounting systems need primarily be consolidated into financial tables that are suitable for financial analysis; and these tables should be freed from the effects of inflation. Information generated by management accounting techniques helps managements in their future decisions rather than in analyzing the past. Therefore, the results of management accounting analyses can easily be used in budgeting and allocating general budget (GB) funds as well as in directing management accounting applications, setting production standards, and performance measurements allowing financial comparisons between hospitals.