Tropaeolum majus l yapraklarının uzun süre karanlıkta bırakıldıktan sonraki fotosentez yapabilme yeteneğine hormonların etkisinin incelenmesi
Investigations of effects of hormones on photosynthetic ability of Tropaeolum majus l leaves after prolonged darkness exposure
  1. Tez No: 199943
  2. Yazar: İLHAMİ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LOKMAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada uzun süre karanlık bırakılmak suretiyle senesensi tetiklenmiş Tropaeolummajus L. yapraklarının fotosentez yeteneği ve senesens parametrelerine bitki hormonlarınetkisi incelendi. Bu amaçla 10-5 ve 10-6 M indol-3-asetik asit (IAA), indol-3-bütirik asit(IBA), naftalen asetik asit (NAA), gibberellik asit (GA3) ve 6-benzilaminopürin (BAP)uygulanarak karanlığa kapatılan yapraklarda klorofil, karotenoid, nişasta, protein, hidrojenperoksit miktarları, katalaz ve peroksidaz aktiviteleri belirlendi. IAA, IBA ve NAA senesenssürecinde klorofil ve protein miktarında oluşan kaybı hızlandırırken BAP ve GA3geciktirmektedir. Karanlık periyotta nişasta yıkımındaki hızlı düşüşü hiçbir hormonengelleyemezken karanlık periyottan sonra yapraklarda nişasta sentez kapasitesini BAP veGA3 önemli oranda artırmıştır. H2O2 seviyesi ve peroksidaz aktivitesini IAA, IBA ve NAAartırırken BAP ve GA3 azaltmıştır. Katalaz aktivitesini oksinler azaltırken BAP ve GA3artırmıştır.Anahtar Kelimeler : Fotosentez, hormonlar, katalaz, peroksidaz, senesens
Özet (Çeviri)
In this study, effects of plant hormones on senescence parameters and photosynthesis indetached leaves of Tropaolum majus L during dark-induced senescence were investigated.For this purpose, chlorophyll, carotenoid, starch, protein, hydrogen peroxide amounts,catalase and peroxidase activities of leaves kept in darkness after 10-5 and 10-6 M indole aceticacid (IAA), indole butyric acid (IBA), naphthalene acetic acid (NAA), gibberellic acid (GA3)and 6-benzylaminopurine (BAP) were determined. In the senescence process IAA, IBA andNAA increased the losses in chlorophyll and protein contents while BAP and GA3 decreased.No hormone could prevent rapid losses in starch amount under dark conditions. However,BAP and GA3 significantly protected starch forming capacity of leaves after the dark period.IAA, IBA and NAA increased hydrogen peroxide level and peroxidase activity while BAPand GA3 decreased. Auxins decreased catalase activity while BAP and GA3 increased.Key Words : Catalase, hormones, peroxidase, photosynthesis, senescence