Transformation of public space: A case study of Konak Square, İzmir
Kamusal alanın dönüşümü: İzmir Konak Meydanı örnek çalışması
- Tez No: 200055
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİCEL SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Adı-Soyadı: I ın CANOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: ehir ve Bölge PlanlamaProgramı: ehir Tasarımı (Yüksek Lisans)Tez Ba lı ı: Kamusal Alanın Dönü ümü: zmir Konak Meydanı ÖrnekÇalı masıÖZETDünya çapında kamusal mekanlar kentsel imajı yenileme adına gerek özelgerekse kamusal otoriteler tarafından önemlerini günümüzde yeniden kazanmı tır.Bununla birlikte kentler bu kentsel yenileme projelerini dünya ehri olma yarı ındabir araç olarak kullanmaya ba lamı lardır. Küreselle menin etkisi altında bu türyenileme projeleri sonucunda kamusal mekanların daha az kamusala do rugeçirdikleri dönü üm ve bu mekanların kullanıcı ihtiyaçları temelli bir tasarımdançok imaj olu turmaya yönelik bir tasarımın ürünü olmaları tezin çerçevesiniolu turmaktadır.Çalı manın temel amacı bu çerçevede Türkiye'de yerel otoritelerin kamusalmekanları nasıl yeniden ekillendirdiklerini sorgulamak ve bu süreç sonucundaortaya çıkan tasarım ürününün kullanıcı ihtiyaçlarıyla ne kadar örtü üpörtü medi ini bulmaktır. Öte yandan tarihi bir kent meydanı olan zmir KonakMeydanı örne inin literatürdeki kamusal mekan tartı malarıyla, hangi yönlerdeuyup hangi yönlerde uymadı ını sorgulamak ve kamusallık derecesi açısından gerçekbir kamusal mekan olup olmadı ını bulmak da tezin ba ka bir amacınıolu turmu tur.Bu anlamda kısa zaman önce yenilenmi ve tarih boyunca yerel otoritelerinetkisiyle birçok dönü üm geçirmi olan Konak Meydanı hem kullanıcı hem de yerelyönetimlerin bakı açılarından de erlendirilmi tir. Bu amaçla projeningerçekle tirilmesini sa layan zmir Büyük ehir Belediyesi ile bir röportaj yapılmı veKonak Meydanı'nın yaratılmaya çalı ılan zmir kent imajındaki rolü sorgulanmı tır.Ayrıca mevcut veya tasarlanmı dı mekanların, binaların sistematik bir ekildede erlendirilmesini sa layan bir metot (post-occupancy evaluation method) kullanılarakmeydanda yapılan anket ve gözlem sonuçları ba arılı kamusal mekan kriterleri (kullanımve aktiviteler, komfor ve imaj, eri im ve çevre ile ba lantı, toplumsallık) altındade erlendirilmi tir.Sonuç olarak yurtdı ındaki örneklerinden farklı olarak Konak Meydanı'nınson halini almasında herhangi bir özel sektör ile ortaklık veya halkın katılımıgörülmemi tir. Konak Meydanı tamamen kamu kontrolü ve bakımı altındadır. Buher ne kadar meydanın ?mı gibi kamusal? mekanlardan olmadı ını gösterse deba arılı kamusal mekan olma kriterleri son tasarım ve düzenleme ile tümüyleyakalanamamı tır.
Özet (Çeviri)
Name: I ın CANSchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: City and Regional PlanningMajor: Urban Design (Master)Title of Thesis: Transformatıon of Publıc Space: A Case of Konak Square,zmirABSTRACTRecently public spaces world-wide have regained their significance throughimage-led regeneration projects under the control of private or public authorities inorder to recreate the image of the city. In addition to this, cities start to use theseprojects en route for taking place in the competition of becoming a ?World City?.This thesis tackles with the problem of transformation of public spaces into quasi-public spaces through the impacts of globalization and regeneration projects alongwith the issue that these spaces are becoming products of image-led projects in spiteof community-based projects.The aim of this study is to find out how local authorities of Turkish cities arereshaping public spaces of their cities as well as how these regenerated spacescorrespond with the community needs. On the other hand, to discuss in what pointsKonak Square, the historical town centre of zmir, opposes or matches with the issuesin the literature in terms of its degree of publicness whether it is a true-public spaceor not.In this regard, recently refurbished Konak Square in the centre of zmir,which has experienced various transformations under the control of publicauthorities, has been evaluated from the perspective of the user and local authorities.For this purpose, an interview has been conducted with the zmir MetropolitanMunicipality that oversaw the implementation of the project and Konak Square?srole in construction of zmir?s image has been examined. Besides using post-occupancy evaluation method, systematic evaluation of existing or designed outdoorspaces-buildings, observations and questionnaires have been used as researchmethods of this study. Later findings of the study have been assessed through thesuccessfulness criteria for public spaces (uses and activities, comfort and image,access and linkage, sociability).Consequently, despite the public space examples from abroad, partnershipbetween public and private as well as public participation do not exist inrefurbishment of Konak Square. Konak Square is totally under the control andmaintenance of public sector. However, recent project could not entirely accomplishthe successfulness criteria for public spaces but it is not a quasi public space either.