Oksit flotasyonunda tane boyutu, hidrofobiklik, köpük yapısı ve mekanik taşıma arasındaki ilişki
Interrelationship between particle size, hydrophobicity, froth structure and entrainment in oxide flotation
  1. Tez No: 200061
  2. Yazar: HİLAL ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN CAFER ÇİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZETOKSİT FLOTASYONUNDA TANE BOYUTU, HİDROFOBİKLİK, KÖPÜK YAPISI VEMEKANİK TAŞIMA ARASINDAKİ İLİŞKİHilal ÖZERBu çalışmada kullanılan barit numunesi, 3.68 g/cm3 yoğunlukta olup %63.45 BaSO4içermektedir. Bu cevher üzerinde tane boyutu, hidrofobiklik, köpük yapısı ve mekanik taşımaarasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile birçok çalışma yapılmıştır.Bu yüksek lisans tezi kapsamında, Kuyucak yöresinden elle toplanan saf barit numunesiüzerinde temas açısı ve FTIR spektrometri analizleri yapılmış ve buradan alınan sonuçlarabağlı olarak Kuyucak yöresine ham barit cevheri üzerinde mekanik flotasyon deneyleriyapılmıştır. 180 µm altı tane boyutunda, mekanik flotasyon deneyleri sonucunda elde edilenoptimum şartlar pH 9, hava hızı (Qa) 6 L/dk, katı oranı (XF) %10, bastırıcı (Dekstrin) miktarı20 g/t, toplayıcı (A 730) miktarı 200 g/t, köpürtücü (DF 250) miktarı 50 g/t, pH kıvamlamasüresi 5 dk, bastırıcı kıvamlama süresi 20 dk, toplayıcı kıvamlama süresi 3 dk, köpürtücükıvamlama süresi 1 dk olarak bulunmuş ve 2.33 dk kaba flotasyon süresinde %92.59 BaSO4içeren konsantre elde edilmiştir. Ayrıca -75+53 µm, -53+38 µm ve -38 µm tane boyutlarındaoptimum flotasyon şartları ile flotasyon deneyleri yapılmış ve tane boyutu küçüldükçekonsantredeki BaSO4 içeriğinin düştüğü gözlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Oksitli cevherler, flotasyon, barit, tane boyutu,mekanik taşıma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINTERRELATIONSHIP BETWEEN PARTICLE SIZE, HYDROPHOBICITY, FROTHSTRUCTURE AND ENTRAINMENT IN OXIDE FLOTATIONHilal ÖZERBarite sample which was used in thesis study had 3.68 g/cm3 density and contained 63.45%BaSO4. A lot of studies has been done in order to determine interrelationship between particalsize, hydrophobicity, froth structure and entrainment on this ore.In the master thesis, spectrometry analysis of FTIR and contact angle on pure barite samplewhich was collected by hand and mechanical flotation on raw barite ore in Kuyucak side weremade. It was detected that optimum condition was pH 9, air velocity (Qa) was 6 L/dk, solidcontent (XF) was 10%, depressant (Dextrin) amount was 20 g/t, collector (A 730) amountwas 200 g/t, frother (DF 250) amount was 50 g/t, pH condition time was 5 min., depressantcondition time was 20 min, collector condition time was 3 min., frother condition time was 1min. and at 2.33 s flotation period, gained concentrate 92.59% BaSO4 contained inmechanical flotation experiments on the -180 µm partical size. Also flotation experimentswere made with optimum flotation conditions at -75+53 µm, -53+38 µm and -38 µm particalsizes. It was observed that reduction of contained BaSO4 in concentration on conditionreduction of partical sizes.KEY WORDS: Oxide ores, flotation, barite, partical size, entrainment.