Akdağ (Isparta güneyi) yöresindeki tersiyer yaşlı denizel birimlerin nannofosillere dayanan stratigrafik incelemesi
Stratigraphic investigation of marine units in tertiary age around Akdağ (northern Isparta) based on nannofossils
  1. Tez No: 200064
  2. Yazar: KEREM HEPDİNİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENİS KEMAL SAGULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETAKDAĞ (Isparta Güneyi) YÖRESİNDEKİ TERSİYER YAŞLI DENİZELBİRİMLERİN NANNOFOSİLLERE DAYANAN STRATİGRAFİK İNCELEMESİKerem HEPDİNİZBu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji MühendisliğiAnabilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışma konusu, Isparta'nıngüneyinde yer alan Direkli Köyü çevresi ve Akdağ kuzeyindeki Tersiyer denizelbirimlerinin nannoplanktonlara dayanan stratigrafik incelemesidir. Sahada gözlemleri,uydu görüntüleri ve çeşitli harita teknikleri ile yapılan tanımlamalar yanında; alınan incetaneli kayaç örneklerinde nannofosil kayıtları incelenerek elde edilen stratigrafik sonuçlaryardımı ile bölgenin jeoloji haritası düzenlenmiştir. Inceleme alanında bulunan jeolojikbirimler alttan üste Isparta Ofiyolit Karmaşığı, Akdağ Kireçtaşı, Güneyce Formasyonu,Gölcük Formasyonu içerisinde yer alan volkanit ve piroklastitler ile güncel yamaçyelpaze tortullarından oluşmaktadır. Çalışma konusunu oluşturan Tersiyer yaşlı kayaçistifinde (Güneyce Formasyonu) yapılan nannofosil tanımlamalarına göre; formasyonunyaşı ve ortamsal özellikleri hakkında önemli bulgular elde edilmiştir. Eşyaşlı, havzaiçinden ve havza dışından taşınmış olarak ayırtlanan nannofosil verilerine dayanılarakçökelimin Burdigaliyen'de ve sığ denizde oluştuğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca sahagözlemleri, stratigrafik sonuçlar, Landsat uydu görüntüleri ve üç boyutlu topografikharita görüntüleri karşılaştırmalı olarak yorumlanmış ve yörede daha önce yapılmış olanjeolojik harita ve kesitlerinde değişiklikler yapılmıştır. Buna göre Akdağ Kireçtaşı veGüneyce Formasyonları arasında olası faylı dokanaklı bir ilişki belirlenmiş ancak dahaönce ifade edilen bindirmeye ilişkin herhangi bir veriye rastlanmamıştır.ANAHTAR KELİMELER: Isparta, Miyosen, Nannofosil, Biyostratigrafi, Eşyaşlıçökelim, Fosil Taşınması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSTRATİGRAPHİC İNVESTİGATİON OF MARİNE UNİTS İN TERTİARY AGEAROUND AKDAĞ (SOUTHERN ISPARTA) BASED ON NANNOFOSSİLSKerem HEPDİNİZThis research has been carried out as a Master Thesis submitted to Süleyman DemirelUniversity?s Department of Geological Engineering. Its subject is the stratographicsurvey of the nannoplanktons of Tertiary units in southern Isparta, around DirekliVillage and north of Akdağ. The geological map of the area has been prepared by theprocesses of the field survey, sattellite imaging and other definitions of mappingtechniques, as well as by the stratigraphic results obtained through the inspection of thenannofossil records taken from the samples of small rock particles. The geological unitswithin the area of survey are made of, from bottom up, the volcanites and piroclastitesthat are situated in Isparta Ophiolite Complex, Akdağ Limestone, Güneyce Formation,Gölcük Formation. As a result of the nannofossil definitions of the Tertiary agedGüneyce formation that is the subject of study, important findings have been obtained onthe age of the formation and its environmental features. Based on the nannofossil dataisolated on the transferred material from out of the field and within, the sedimentation isbelieved to have formed in Burdigaliyen and shallow seas. Moreover, the in-situobservations, stratigraphic results, Landsat images and three-dimensional topographicmaps have been interpreted comparatively and changes have been made on the previouslydrawn geological maps and sections. As a result, a faulty relation has been established inbetween Akdağ Limestone and Güneyce Formation, but no data has been obtained toprove the previously mentioned.KEY WORDS: Isparta, Miocene, Nannofossils, Biyostratigraphy, Reworked fossils