Darıdere 'Isparta' Barajının mühendislik jeolojisi
Engineering geology of Darıdere 'Isparta' Dam
- Tez No: 57218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ KARAGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
1 ÖZ Bu çalışma İsparta Merkez ilçeye 3 km uzaklıkta Darıdere üzerinde, yapılması düşünülen Darıdere baraj yerinin, jeolojik, hidrolojik, mühendislik özelliklerini ve enjeksiyon çalışmalarını içerir. Baraj talvekten 50 m yükseklikte zonlıı toprak dolgu tipinde planlanmıştır. Çalışma sahası otokton ve allokton birim olmak üzere iki kısımda incelenmiştir. Otokton birimler : Kabaktepe, Ağlasun ve Gölcük Formasyonlan, allokton birimler ise İsparta Ofiyolit karmaşığı ve içerisinde bloklar halinde bulunan Akdağ kireçtaşlandır. Darıdere 16.500.000 m3 yıllık boşalıma ve 25,25 km 2 Hk drenaj alanına sahiptir. Göl alanındaki Ofiyolitik karmaşık ve Kabaktepe Formasyonu, geçirimsiz, Ağlasun Formasyonu ve Tüflt üyesi az geçirimli, Yakaören Tüf üyesi ve Anclezit üyesi yarı geçirimli, Akdağ kireçtaşlan ve alüvyon ve yamaç molozu geçirimli nitelik taşır. Dandereden farklı tarihlerde alınan su örnekleri üzerinde kimyasal analizler yapılarak,“çok iyi kaliteli sular”sınıfına alınmıştır. Eksen yeri temel kayasının zemin olabilme ve.su tutabilme özelliklerini belirlemek için 12 adet düşey doğrultulu, karotlu temel sondajlar açılmıştır. Karotlardan faydalanılarak; ayrışma derecesi, çatlak sıklığı, kaya kalitesi kuyularda yapılan basınçlı su ve sızma deneylerinden faydalanılarak; kazı sınırı ve enjeksiyon perde sınırı belirlenmiş, jeolojik enine ' kesitlerde ayrıntılı biçimde belirlenmiş, gösterilmiştir (Ek - 5). Değerlendirilen bilgiler ışığında yukarıdan aşağıya giden Fazlar metodu ile kapak enjeksiyonu yapılmasına, enjeksiyon perdesinin sol sahilde 26 m, talvek' te 38 m ve sağ sahilde 28 m derinlikte olmasına, kazı sınırının ise sol ve sağ sahilde 4 m, talvek' te 13,5 m olmasına karar verilmiştir. Baraj yerinin Litolojlk ve yapısal özellikleri değerlendirilerek Dolusavağın sol sahilde, Dipsavağın sağ sahilde yapılması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study involves the geological, hydrological and engineering features and injection operations at the Dandere dam site planned to be built on the Dandere creek 3 km sauth of the city of İsparta, Türkiye. The dam 13 planned as a zaned earthfill dam of 50 m height. The geological units is investigation area is divided into two groups nomely, the autoch thonoun Karatepe, Ağlasun and Gölcük formations and the allochthonouns İsparta ophiolites and Akdağ limestone. The Dandere creek has drainage area of approximate 25 square kilometer and an annual yield, of 16,5 million cubic meter of water with respect to their permeability. The formations appearihg at the passible. Lake area of the dam, are desigmatead as flows: the ophiolite complex and the Kabaktepe formations are impermeable, Ağlasun formation and tuffite member are stiphtly permeable Yakaören tüff members, Andesite members are semi permeable and finally Akdağ limestone and alluvier are permeable. The chemical analysis of the water samples collected at varion dates yielded the Dandere water falls into the“very good quality”class. To identify the water bearing capacihy and tunctioning 25 a natural foundation twelve drilling holes are opened and carrof samples are taken from the main axis base rock. The carrot samples are analyzed to determine the depree of alteration, fracture density and RQD valres Similarly, lupeon tenst are performed to determine the the deep excavation and injection sereen lines. These analyses indicated thost enjection technique is the most suitable wethod of injection for the site. They also imdicated that injection screen should be located at 26 m, depth at the left shore 38 m. at the talveg and at 28 m. at the right one. The the deep excavation 13 decided to be 4 m. away deep from boter shores and 13 meter from the talveg. The lithological and structural properties of the dam site are evolmated and spillway 13 decided tto be built at the left side and the outlet conduit at the right one.