İskenderun körfezinde dağılım gösteren bazı makroalg türlerinin pigment, antioksidan ve besin bileşenlerinin mevsimsel olarak incelenmesi
Investigation on the seasonal variations of pigments, antioxidants and nutritional composition in some macroalgae species distributed in the İskenderun Bay
- Tez No: 394569
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, İskenderun Körfezinde dağılım gösteren farklı makroalg türlerinde pigment, antioksidan ve bazı besinsel bileşenlerin mevsimsel değişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. İskenderun Körfezi kıyısalında yer alan üç lokaliteden mevsimsel makroalg örneklemesi yapılmış ve P. pavonica, J. rubens, S. schmiperii ve D. dichotoma türleri analizler için seçilmiştir. Pigment içeriği olarak klorofil-a ve karotenoid analizleri, besinsel bileşenlerden ham kül, nem, lipit ve protein analizleri yapılmıştır. Makroalg türlerinde antioksidan olarak fenolik madde ve flavonoid analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda pigment içeriği, besin bileşenleri ve antioksidanları türe ve mevsimlere göre belirgin değişiklikler gösterdiği saptanmıştır. Çalışmada en düşük protein içeriği S. schimperii'de, en yüksek D. dichotoma'da bulunmuştur. Lipit içeriği en düşük J. rubens, en yüksek S. schimperii'de bulunmuştur. Fenolik madde P. pavonica'da en düşük düzeyde bulunurken, en yüksek S. schimperii'de bulunmuş, flavonoid madde ise en düşük J. rubens'te, en yüksek ise S. schimperii'de bulunmuştur. Klorofil-a ve karotenoid J. rubens'te en düşük düzeylerde bulunurken, en yüksek içerik D. dichotoma'da ölçülmüştür. Makroalg türlerinde incelenen parametrelerdeki mevsimsel değişimlerin türler arasında genellikle paralellik göstermediği görülmüştür. Bu sonuçlar makroalglerin biyokimyasal içeriğinin çevresel koşullarla birlikte türe bağlı olarak da faklılıklar gösterebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the seasonal variations in pigments, antioxidants and some nutritional composition of different macroalgae species distributed in the İskenderun Bay were aimed to investigate. Seasonal sampling was done from three localities in the coastal area of İskenderun Bay and P. pavonica, J. rubens, S. schmiperi ve D. dichotoma were collected as macroalgae species for the analysis. Pigment analysis (as chlorophyll-a and carotenoids) and nutritional composition analysis (as crude ash, moisture, lipid and protein) were carried out. Phenolic substance and flavonoids as antioxidant analyses were also carried out. Contents of pigments, antioxidants and nutritional composition were changed according to the species and the sampling seasons. The highest and lowest protein contents were determined in D. dichotoma and S. schimperi respectively. S. schimperi had the highest lipid content whereas J. rubens had the lowest lipid content. The highest and lowest phenolic substance were determined in S. schimperi and P. pavonica respectively. S. schimperi was observed to have the highest flavonoids while J. rubens gave the lowest flavonoid content. The lowest chlorophyll-a and carotenoid content were determined in J. rubens, but the highest chlorophyll-a was determined in D. dichotoma. These results showed that changes in the biochemical contents of investigated macroalgae are affected by environmental factors and the types of species.