Deployment quality measures in surveillance wireless sensor networks
Kablosuz algılayıcı ağlarda gözetim kalitesi ölçüleri
- Tez No: 200086
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ERSOY, PROF. DR. HAKAN DELİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlar sınır bülgelerinde izinsiz sızmaları sezmek işin kul-g o clanılabilir. Algılayıcıların düzenli olarak yerleştirildiği ağlarda, güzetim kalitesi üncedenu s gg o oanaliz edilebilir. Eğer algılayıcılar sınır bülgesine rasgele dağıtılıyorsa, konuşlandırmag o g skalitesini belirlemek zordur ve uygun ülşuler kullanmak gerekir. Başlangışta konuşlandı-o cü s c srılacak algılayıcı sayısını belirlemek kritik bir tasarım kararıdır. Zaman işinde algılayıcı-clar üldükşe, konuşlandırma kalitesinin değişimini incelemek gerekir. Sebekenin ümrüo uc s gs ş ougüzetim kalitesine bağlı tanımlanmalıdır.o gBu tezde, kablosuz algılayıcı ağların güzetim kalitesini analiz etmek işin ülşutlerg o c o cüünerilmekte ve konuşlandırılacak algılayıcı sayısı ile arasındaki ilişki incelenmekte-o s sdir. En zayıf sızma yolu problemi tanımlanarak belli bir güzetim kalitesi işin gereklio calgılayıcı sayısını hesaplamak işin yüntemler ünerilmektedir. Eş-sezme şizgesi bir bülge-c o o s c odeki eşit sezme olasılıklarını güsterir ve uzerine boşaltma havzası kesimleme tekniğis o ü s guygulandığında ortaya şıkan şevre hatları olası sızma yollarını güsterir. Bu tezde,g c c ogüzetim kalitesini hesaplamak işin olası sızma yollarından oluşturulan şizgeyi kullanano c s cbir yordam ünerilmektedir. Güzetim kalitesi analitik olarak doğrulanmakta ve zamano o gişinde değişimi gerşekşi bir benzetim modeli ile analiz edilmektedir. Güzetim kalitesinec gs cc obağlı şebeke ümrü tanımları ünerilmektedir.gs ou o
Özet (Çeviri)
Surveillance wireless sensor networks are deployed at border locations to detectunauthorized intrusions. For deterministic deployment of sensors, the quality of de-ployment can be determined suï¬ciently well by analysis in advance of deployment.However, when random deployment is required, determining the deployment qualitybecomes challenging. To assess the quality of sensor deployment, appropriate measuresmust be proposed. Determining the required number of sensors to be deployed initiallyis a critical decision. After deployment, temporal changes in the surveillance qualityas the sensors die in time must be analyzed. The network lifetime deï¬nition mustconsider the surveillance performance of the network.In this thesis, to analyze the surveillance performance of the network, we proposedeployment quality measures. We discuss the trade-oï¬ between the number of sen-sors and the deployment quality. We formulate the weakest breach path problem, andpropose a method to determine the required number of sensors to be deployed. Wepropose the utilization of the watershed segmentation on the iso-sensing graph thatreveals the equally sensed regions of the ï¬eld of interest in a surveillance application.The watershed segmentation algorithm is applied on the iso-sensing graph to identifythe possible breach paths. An algorithm is proposed to convert the watershed seg-mentation to an auxiliary graph which is then employed to determine the deploymentquality. The surveillance quality is veriï¬ed analytically. The temporal resilience of thesurveillance quality is analyzed with a realistic discrete event simulator, and networklifetime deï¬nitions based on the deployment quality measures are proposed.