E-posta hizmetinde kalite fonkisyon göçerimi uygulaması
Application of quality function deployment in e-mail services
  1. Tez No: 353776
  2. Yazar: TAMARA KONAKBAYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA SERDAR ASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmada Kano modeli ve KFG yöntemi beraber kullanılmıştır. Öncelikle web hizmetinin, kullanıcıların günlük yaşamlarında, herhangi bir yazılım bilmeden ve API'ye ihtiyaç duymadan kullanılabilir uygulamalar olarak tanımlanmış olup, bu hizmetler için bir kalite modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Bunun için de, kullanım değerinden bahseden ISO/IEC 25010 standardı orijinalliği bozulmayacak şekilde, birtakım değişikliklerden geçirilmiştir. Oluşturulan kalite modelinde, e-posta hizmetinin özelliklerini de göz önünde bulundurarak, altları doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study Kano model and Quality Function Deployment was used together. First of all, web services was defined as an application that are used by people every day withiout any specific know how or any API. After that the special quality measures was defined for this kind of web services. For this special definition, without breaking the originality of ISO/IEC 25010 some minor changes was made. By taking into consideration the features of e-mail subfactors of the new quality model was fullfilled.